The social architecture and the ideas of Hassan Fathy
Sosyal mimarlık alanında Hassan Fathy fikirleri
  1. Tez No: 627310
  2. Yazar: ASHRAF NASSAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Mimari; günlük yaşamın merkezinde olması nedeniyle sosyal, ekonomik ve politik koşullardan ayrılamayan, insanların yaşamlarıyla ilgilenen sanat dallarından biridir. En küçük tasarım ürününden en büyük gökdelen binasına kadar mimari alanla ilgili tüm eserler, bireyin sosyal yaşamının bir yansımasıdır. Sosyal mimari kavramı, toplumsal değişimlerin gerçekleşmesi için tasarım ve mimarlık potansiyelini artırmanın yanı sıra, tasarımcı veya mimarın sosyal sorumluluğunu vurgulayan bir eğilimdir. Söz konusu tez çalışmasında Fathy'nin çalışmaları beş parametre üzerinden incelenecek ve tartışılacaktır. Kullanıcılar, ölçek, küme, materyal ve çevre parametrelerinin sosyal tasarım ve mimarlık pratiği içindeki yerleri ele alınacaktır. Çalışmada ayrıca Hassan Fathy'nin mimari anlayışını ve fikirlerini; son zamanlarda kentleşmenin, doğal afetlerin, mülteciliklerin ve acil durum mimarisinin akut sorunları nedeniyle önemli bir alan haline gelen 'Sosyal Mimari' söyleminin merkezine yerleştirmek amaçlanmaktadır. Çalışmanın, Türkiye'deki Sosyal Mimarlık söylemi ve uygulaması ile Fathy'nin uygulamalarını tanıtmaya önemli katkılar sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture is one of the branches of art that deals with daily human life, which can not be separated from social, economic and political conditions. From a general perspective, all works related to the architectural field, from the smallest design product to the most gigantic skyscraper building, is a reflection of the social life of the individual. The concept of social architecture is a trend that emphasizes the social role responsibility of the designer or architect, in addition to enhancing the potential of design and architecture in order to achieve social changes. In this thesis we tried to looks and discuss Fathy's works through five parameters: Users, Scale, Cluster, Material, Environment that we believe to navigate within the practice of social design and architecture. Furthermore, this work aims to put the architecture of Hassan Fathy and his ideas into the center of the discourse of Social Architecture that recently became an important field through the acute problems of urbanization, natural disaster, refugeehood and emergency architecture. As a reference, we believe that this thesis will contribute the discourse and practice of Social Architecture in Turkey and will remind Fathy's practices.