Üriner inkontinansı olan hastalarda perineal ultrasonografik değerlendirme
Perineal ultrasonography in patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 627317
  2. Yazar: BATUHAN KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ METE URAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı üriner inkontinansı olan hastalarda; perineal ultrasonografi değerlendirmenin yapılması ve etkinliğinin araştırılmasıdır. Perineal ultrasonografinin mesane boynu mobilitesini gösterme ve tanısındaki etkinliğinin tedavi ve cerrahi gerekliliği konusunda faydalı bir yön gösterici ve kolaylık sağlayan bir metod olduğunun gösterilmesi ve de çalışmada kullanılan literatürdeki bu metodların etkinliğinin araştırılmasıdır. Üriner inkontinansı olan ve olmayan hastalarda perineal ultrasonografi ile değişkenlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the etiology and efficacy of perineal ultrasonography in patients with urinary incontinence. It is important to demonstrate the effectiveness of perineal ultrasonography in the diagnosis of bladder neck mobility. With the results of this study, we will be able to shape the diagnosis and treatment by ultrasnography. This study investigates the effectiveness of the methods in the literature. In this study, it was aimed to compare certain variables by perineal ultrasonography between the group with and without urinary incontinence.