Isıl işlemin yaylara etkisi
Effect of heat treatment on springs
- Tez No: 627377
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada günlük hayatımızda birçok alanda kullanmakta olduğumuz makine elemanlarından yayların ısıl işlem etkisi sonrasında meydana gelen birtakım parametrelerin yayların özellikleri hakkında bilgi edinilip kullanım alanlarına göre uygun tercih bulunulma adına yapılmıştır. Yayların hareketi sonucu esnek parçalar üzerinde oluşan reaksiyon kuvvetleri, reaksiyon momentleri, gerilmeler ve deformasyonlar tespit edilmiştir. Bu çalışmada yayların ısıl işlem yöntemi ile sertlik, tokluk, uzama katsayısı, dayanım gibi parametreler elde edilmeye çalışılmıştır. Parametreler ve deneyler neticesinde elde edinilen değişkenler yardımıyla yayların kullanım alanları ve bu kullanım alanlarına göre dayanımı, uygulanacak kuvvet ve uygulama alanına göre seçilecek yayın gerekli ısıl yönteminin tayin edinilmesi adına çalışmamız yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our daily life in this study we were in use in many areas of the effect of certain parameters which occurred after thermal processing machine bows to obtain and use information about the proper choice of properties through skinnings. As a result of the forces of reaction pieces move bows on flexible moment, and stresses, reaction has been identified deformations. In this study, the growing strength and stiffness, thermal processing methods like bows, to be on hand to become the parameters of the glut. Experiments with the help of parameters, and eventually gained strength, according to the use of these areas will be a force to use bows and variables and thermal transfer on behalf of our work will be chosen according to the practice was adopted as a necessary feedfrom skinnings.