Sermaye şirketlerinde indirimli kurumlar vergisi müessesesi ve uygulamaları
Discounted corporate tax and its applications in capital companies
- Tez No: 627398
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Devletler zaman zaman ekonomide ortaya çıkan piyasa aksaklıklarının gidermek, bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak, yatırımları artırmak ve sonucunda ekonomik büyüme ile kalkınmayı gerçekleştirmek adına çeşitli yatırım teşvik uygulamalarını yürürlüğe koyabilirler. Yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında devletler tarafından verilen teşvik alanlarını daraltıp sadece yatırım teşviklerinden biri olan indirimli kurumlar vergisi ve uygulama örnekleri ile söz konusu indirimin bütçeye etkileri incelenmiş ve bu yatırım teşvik sistemi Avrupa Birliğindeki teşvik sistemleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmamız sonucunda tespit edilen eksiklikler karşısında çözüm önerileri sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
From time to time, the states can enforce a variety of investment incentive practices to address market disruptions in the economy, reduce inter-region growth differences, increase investments, and ultimately achieve economic growth and development. In this thesis study, we have narrowed down the incentive areas provided by governments and reviewed the discount tax and implementation examples, which are just one of the investment incentives, and the impact of the discount on the budget is compared with the incentive systems in the European Union. Solutions are listed in the face of shortcomings identified as a result of our work.