Bir sigorta şirketinde çalışan yazılım gruplarının performanslarının bulanık-ahs ve electre yöntemi kullanılarak ölçülmesi
Measurement of the performance of software groups working in an insurance company using fuzzy-ahp and electre method
- Tez No: 627397
- Danışmanlar: DR. YAVUZ SELİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İşletmelerin, hızla gelişen rekabetçi iş dünyasında varlıklarını devam ettirmeleri için, kendilerini sürekli yenilemeleri ve rakiplerinin gerisinde kalmamaları gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda çalışanlar ve çalışanların performansları büyük önem taşımaktadır. Çalışanların performaslarının ölçülmesi işletmenin başarısını gösterdiği kadar hangi alanlarda eksik olduğunu da ortaya koymaktadır. Performans ölçümü için literatürde farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar incelendikten sonra, dilsel belirsizliklerin de değerlendirme sürecine dahil edilebilmesine olanak sağlayan, çok kriterli karar verme yöntemleri tercih edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, literatürde de yaygın olarak kullanılan, Çok Kriterli Karar Verme teknikleriyle bir sigorta şirketinde çalışan yazılım gruplarının performanslarının ölçülmesidir. Çok Kriterli Karar Verme yaklaşımlarından Bulanık-Analitik Hiyerarşi Süreci ve ELECTRE yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Eş zamanlı uygulanan bu yöntemler ile mevcut proje gruplarının performanslarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. İlk olarak performansa etki eden ana kriterler ve bunların alt kriterleri belirlenmiştir. Ardından, Bulanık-Analitik Hiyerarşi Süreci ile kriterlerin ağırlıkları bulunmuştur. Son olarak da ELECTRE yöntemi ile yazılım gruplarının performanları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to survive in a rapidly developing competitive business world, businesses must constantly renew themselves and not lag behind their competitors. For this purpose, employees and their performances are of great importance. Measuring employee performance indicates the success of the business and in which areas it is missing. There are different approaches to performance measurement in the literature. After reviewing the studies, multi-criteria decision-making methods, which allow the inclusion of linguistic uncertainties in the evaluation process, were preferred. The aim of this study is to measure the performance of software group working in an insurance company by using Multi Criteria Decision Making techniques which are widely used in literature. Fuzzy-Analytic Hierarchy Process and ELECTRE methods, which are multi-criteria deision making approaches, are used together. With these methods applied simultaneously, it is aimed to measure the performance of the existing project groups. Firstly, the main criteria affecting performance and their sub-criteria were determined. Then, the fuzzy-analytic hierarchy process and the weights of the criteria were found. Finally, the performances of the software groups were calculated by using the ELECTRE method.