İtfaiye personelinin vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between body mass index, physical activity level and quality of life of firefighters
  1. Tez No: 627402
  2. Yazar: ENVER BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmada Gaziantep Büyükşehir Belediyesine bağlı çalışan 227 itfaiye personelinin vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin; yaş, medeni durum, meslek yılı değişkenleri ile birlikte incelenmesi hedeflenmiştir. Anket çalışmasında mevcut durumu ölçmek ve sorgulamak için araştırma yöntemi olarak tarama yöntemi kullanılmıştır. Personelin vücut kitle indeksini belirlemek için, uluslararası kabul edilen Beden Ağırlığı (kg) / Boy Uzunluğu (m)² formülü kullanılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi, IPAQ (uluslararası fiziksel aktivite ölçme anketi) uzun form ile yaşam kalitesi ise SF-36 ( short form-36) anket formu kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between body mass index, physical activity level and quality of life with variables such as age, marital status and occupation year of 227 firefighters working in Gaziantep Metropolitan Municipality. The survey method was used as a research method to measure and question the current situation. The internationally accepted Body Weight (kg) / Length (m) ² formula was used to determine the body mass index of the employees. Physical activity level was measured by IPAQ (international physical activity measurement questionnaire) long form and quality of life by SF-36 (short form-36) questionnaire.