Klinik psikologların iyilik hallerinin nitel yöntemle incelenmesi
Qualitative analysis of the wellness of clinical psychologists
- Tez No: 627401
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma psikologların iyilik hallerini sağlama ve sürdürme becerileri ile meslekleri arasındaki ilişkiyi zamansal bir çizgide değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda uygulama alanında beş yıl ve daha uzun süredir çalışan psikologların, meslek seçimi motivasyonlarından mesleki anlamda yetkinlik kazanmaya kadar olan sürece dair anlatıları değerlendirilerek gömülü teori yöntemi ile kuramsal bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Türkiye'de doğrudan psikologları konu alan çok az çalışma olmasından dolayı, araştırma ile bu doğrultudaki alanyazına katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Psikolog adayları ve genç psikologlar için de çalışmanın rehber niteliği görebileceği beklenmektedir. Araştırma sonucunda; kişilerin meslek seçimlerinde etkili olan faktörlerin ve mesleki gelişim süreçlerinin, özyeterlilik ve iş tatminlerine olan etkisi ile iyilik hallerini sağlamak ve sürdürmek için uyguladıkları stratejiler belirlenmiştir. Sürdürmeyi zorlaştıran; maddi, eğitim sistemi ve iş ortamında yaşanılan problemler ve kişilerin ruhsal durumlarına olumsuz etki eden faktörlere yönelik gerçekleştirilen stratejiler iyilik hali boyutlarına göre değerlendirilerek mesleki iyilik hali kavramı çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada kişilerin mesleki iyilik hallerini sağlamalarında; psikolog olmalarının en önemli faktör olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to evaluate the relationship between psychologists' abilities to ensure and maintain their wellness and their profession over the years starting from their choices of profession up until today. In line with this purpose, by regarding their discourses about the beforementioned years of them who are professionals for five years and more, a theoretical framework has been tried to be constituted with the embedded theory. Since there are very few studies about psychologists in Turkey, it is aimed to contribute to the literature within the direction of this research. It is expected that this research can serve as a guide for prospective and young psychologists. After the research, the effect of the factors, which are also affected by their choices of the profession and their courses of professional development, on their self-sufficiency and work satisfaction and their strategies to ensure and maintain their wellness are determined. The problems about financial difficulties, the system of education and the ones experienced by them in their work environment that make it difficult the maintenance and the strategies for the factors that have a negative effect on their psychological state are discussed within the scope of the concept of professional wellness with the aspects of wellness. It was observed that being a psychologist is the most important factor in ensuring the professional well-being of these people.