Füzyonsuz vertebral cisim gerdirme cerrahisi sonrası adölesan idiopatik skolyozlu bireyler ile sağlıklı bireylerin gövde kas enduransı, statik denge, gövde kas kuvveti, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Investigating of thoracic muscle endurance,muscle strength,static balange,joint range of motion and life quality of adolescent eith idiopathic scoliosis who had surgery with vertebral body tethering without fusion and healthy people
  1. Tez No: 627403
  2. Yazar: MÜBAREK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Füzyonsuz(ipli) Vertebral Cisim Gerdirme(Vertebral Body Tethering)cerrahisi geçirmiş bireyler ile normal sağlıklı bireylerde cerrahi sonrası gövde kas enduransı, ayakta durma dengesi, gövde kas kuvveti, normal eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesi skorlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya 11-18 yaşları arasında cerrahiden sonra 3 ay ile 3 yıl geçmiş 20 Adölesan İdiyopatik Skolyozlu ve 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerde lumba bölge esneklik değerlendirmesi mezura kullanılarak, Lumbal bölge eklem hareket açıklığı değerlendirmesi ise gonyometre kullanılarak yapıldı. Bireylerde Kas enduransları değerlendirilirken lumbal bölge fleksörleri için kraus Weber, ekstansörler için Biering-Sorensen testi kullanıldı. Bireylerde Denge değerlendirmesi için tek ayaküstünde durma testi gözler açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde uygulandı. Bireylerde yaşam kalitesini değerlendirmek için Scoliosis Research Society-22 revised (SRS-22r) ölçeği kullanıldı. Sağlıklı bireyler ile karşılaştırmak için Kısa Form-36 (KF-36) ölçeği her iki grupta da kullanıldı. Lumbal bölge eklem hareket açıklığı, esneklik, Kas enduransı ve denge olarak anlamlı bir fark görülmedi(p>0,05).Yaşam kalitesi enerji/canlılık/vitalite ve genel sağlık algısı puanlarının hasta grubunda sağlıklı katılımcılara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur(p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Fusion-free(rope) to compare post-surgery trunk muscle endurance, stading balance, trunk muscle strenght, normal range of motion and quality of life in individuals who have undergone vertebral body tethering surgery and normal healthy individuals. Twenty adolescent idiopathic scoliosis and 20 healthy individuals between the ages of 11-18 who were 3 months to 3 years after surgery were included in the study. Lumba region flexibility evaluation was performed using tape measure, Lumbal region range of motion evaluation was performed using goniometer. While evaluating muscle endurance in individuals, Kraus Weber test was used for lumbar flexors and Biering-Sorensen test was used for extensors. The one-leg standing test was applied in two different ways as eyes open and closed for the evaluation of balance in individuals. Scoliosis Research Society-22 revised (SRS-22r) scale was used to evaluate the quality of life in individuals. The Short Form-36 (SF-36) scale was used in both groups to compare with healthy individuals. There was no significant difference in lumbar region range of motion, flexibility, muscle endurance and balance (p> 0.05). Quality of life, energy / vitality / vitality and general health perception scores were found to be significantly higher in the patient group compared to healthy participants (p 0.05).