Hareketli grafiğin gelişimi ve sosyal farkındalık konulu hareketli afiş uygulamaları
Development of motion graphics and motion poster applications on social awareness
- Tez No: 627417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÇATAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hareket eden her nesne insanın ilgisini çekmiş, daha ötesi nesnelerin hareketleri çoğu kez yaşamsal önem taşımıştır. Felsefenin hareketi araştıran özel bir kolu vardır. Hareket felsefesi olarak bilinen bu alan, hareketin varlığı ve doğası üzerine çalışmaları içermektedir. Newton doğadaki hareketleri bütünlüklü bir yaklaşımla açıklamak amacıyla kütle çekim ve hareket yasalarını ortaya koymuştur. Einstein'ın geliştirdiği Özel Görelilik Kuramı, Newton yasalarının ışık hızlarında geçerliliklerini yitirdiğini göstermiştir. Sanatsal çalışmalarda hareket yanılsaması yaratmak ya da doğrudan hareketi kullanmak sanatçıların temel uğraşları arasında yer almaktadır. Bu çaba 19. yy. başlarında Taumatrop, Fenakistiskop, Zoetrop gibi icatları ortaya çıkarmıştır. Aynı yıllarda icat edilen Fotoğraf adeta yeni bir çağı başlatmıştır. Basit ifadeyle saydam bir şeride art arda sıralanan fotoğrafların gösterimi ilkesine dayanan sinema kısa bir süre içinde bir endüstri haline gelmiştir. Günümüzdeki anlamıyla hareketli grafiğin ilk örnekleri soyut sinemada görülmektedir. Süreç içinde film jenerikleri ve televizyon grafiklerine doğru seyreden gelişim günümüzde açık hava reklamları ve akıllı ekranlara kadar günlük yaşamın her alanına yayılmış durumdadır.
Özet (Çeviri)
Every moving object has attracted the attention of human beings, and moreover, the movements of objects have often been vital. Philosophy has a special branch that explores movement. This area, known as the philosophy of movement, includes studies on the existence and nature of movement. Newton introduced the laws of gravitation and motion in order to explain the movements in nature with an integrated approach. Einstein's Theory of Special Relativity has shown that Newton's laws have lost their validity at the speed of light. Creating artistic illusions or using direct movement has been one of the main activities of artists. This effort led the inventions of Thaumatrope, Phenakistoscope and Zoetrope in the early 1900's. Same years, the invention of Photography started a new era. In simple terms, based on the principle of displaying images sequentially on a transparent strip, cinema has become an industry in a short period of time. First examples of motion graphics, like we understand today, are once seen in abstract cinema. The progress towards film generics and television graphics has now spread to every aspect of daily life, from outdoor advertising to smart displays.