Batılılaşma etkisinde Türk resim sanatının oluşumu ve oluşumunda rol oynayan sanat grupları
  1. Tez No: 41211
  2. Yazar: DİDE ZEKİYE TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Türk resminin ikiyüz yılı kapsayan tarihçesine bakıldığında, Tanzimat, Meşru tiyet ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında görülen yenileşme çabalarının, sosyal tarihle eş değer bir gelişim içinde olduğu görülür. Bu gelişim sürecinin başlangıcını kesin bir tarihle belirleme olanağı yoktur. Türkiye'de batılılaşma, tüm alanlardaki değişimleri belirleyen tek etkenin Avrupa dünyası olduğu hakkında bazı önyargıların oluştuğu, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde girişilen tüm yenilik çabalarının bilinç siz bir batı hayranlığı biçiminde sürdürüldüğü bir süreçtir. Bu yaklaşımla, batı dün yasının Türk toplumsal yapısı ve Türk resim sanatında etkileri üzerinde duruldu. Batı sanatıyla olan XTX. yüzyıl ilişkilerimizde, batı ilke ve kuralları benimse nirken bunların özüne inilmediği ve yönlendirici araştırma yerine biçimsel sonuçla rın örnek alındığı gözönünde bulundurularak Türk sanatının özgün ilkelerine sırt çevrilmesi, yerel duyarlık ve geleneğin başka bir kültür etkisindeki gelişim aşamaları ele alındı. Askeri okullarda başlayan resim eğitimi ile batı etkisinde ilk kuşak ressamları oluştu. Bu sanatçıları Avrupa'ya sanat eğitimi için gönderilen kuşak izledi. Batı atöl yelerine giderek yenilenen çizgisel, boyasal tutku ve zevklerin, kesin doğal biçimler dışında izlediği oluşum grafiği ele alındı. Sanatçıların üslûp oluşturma çabalarında görülen yabancı etkiler üzerinde duruldu. XIX. yüzyılın değişen ve gelişen kültür ortamında kendisine önemli ve kalıcı bir yer edinen Türk resim sanatının kurumlaşma çabalarının bir meslek birliği çerçe vesinde birleşme isteği, Avrupa sanat ortamını tanıyan sanatçıların, ülkelerindede benzer ortamı gerçekleştirebilmek için, bu ortamın en iyi belirleyicilerinden biri olan sanatçı birliği oluşturma gereği üzerinde durulurken, bu değişimde rol oynayan eği- tim-öğretim alanındaki reformlar eski sosyal standartların ve normların değiştirile rek, batılı yeni sosyal değerlerin etkileri ele alındı. Temelde Batı'nın siyasi ve sosyal hayattaki etkisinden hareketle, bu etkinin do ğal sonucu olarak eğitim alanında ve resim sanatında meydana gelen gelişim ve geli şim içinde yer alan sanatçı birlikleri tanınmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY When one looks at the 200 year history of Turkish painting, one notices that the strides taken in the first years of Tanzimat, Meşrutiyet and Cumhuriyet occured'in progress. There is no definite beginning date of this developmental period. The westernization in Turkey, saw Europe as the primary artistically effecting force. Which came in a time period during the latter portion of the ottoman empire. During this period everything western was boked upon with awe and wonder. Within this viewpoint an analysis of western infwence on the totality of Turkish fine arts, crafts and the ideology with which they are associated. Concerning the relation ships with the west during the XTX. century, ideology and rules of the west were taken at face valve without in depth analysis and scrutiny. The refusal of the original principles of the Turkish arts and crafts, and the development of the local influence and tradition within the effective bounds of an other culture were taken into account. The art education which began in rnilitary schools had a direct western influence on the artistic development of the first group of graduates of the arts. This was followed by a group of artists who were sent to Europe for developing their talents. They were aprenticed by European craftsmen and learned warious techniques in painting, drawing and the grafic arts. Particular care was taken in analyting how foreign techniques effected their craft. In the changing and developing cultural environment of Turkish art-which strived for permanence and a sense of importance need for unity with in the artistic profession was sought. The artists equipped with the unouledge of western artistic tecniques and procedures wanted to form. A similar environment within Turkish bouns by uniting. The artists with similar bacugrounds who were on the front lines of artistic achievement. They wanted to change the old fashioned standards in to new Europeanized versions. This was also directly influenced by how artistic techniques were thought and learned. So the socio-cultural influences of the west were analyzed which had a direct impact on the development of the artistic tides which occurred within the Turkish educational and development field relating to the arts.