Erken dönem uyum bozucu şemalar ve baş etme yöntemleri ile sosyal kaçınma davranışları arasındaki ilişkinin açıklanmasında kırılgan narsisizmin rolü
The role of vulnerable narcissism on the relationship between early maladaptive schema domains, schema coping processes and socail avoidance
- Tez No: 627420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Erken Dönem Uyum Bozucu Şemalar ve Baş Etme Yöntemlerinin sosyal kaçınma davranışına olan etkisi kırılgan narsisistik kişilik değişkeni üzerinden incelenmiştir. Çalışma 18 yaş üstü, toplamda 327 kişiden oluşmakta ve bunlardan 235'i kadın, 92'sini erkek katılımcılardan meydana gelmektedir. Şema ve baş etme yöntemleri ile sosyal kaçınma ilişkisinde kırılgan narsisizmin rolünü ölçmek amacıyla araştırmada, Young Şema Ölçeği (YŞÖ-3), Liebowitz Sosyal Kaçınma Ölçeği, Kırılgan Narsisizm Ölçeği, Young Telafi Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezleri araştırmadan elde edilen verilerle doğrulanmıştır. Yapılan yapısal eşitlik modeline göre 14 erken dönem uyum bozucu şemadan İç İçe Geçme/Bağımlılık, Karamsarlık ve Duyguları Bastırma şemalarının tümünün sosyal kaçınma ile ilişkili olduğu ve bu ilişkide kırılgan narsisizmi rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular ilgili alan yazına göre tartışılmış, uygulamaya yönelik daha sonra yapılabilecek çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of early maladaptive schema domains and social coping processes to social avoidance through the vulnerable narcissism. The sample of research is formed from answers of 235 women and 92 men, 327 individuals totally, whose age is above 18. In order to measure relationship between early maladaptive schema domains, schema coping processes and social avodiance through the vulnerable narcissism variable, Young Schema Inventory (YSQ-3), Liebowitz Social Anxiety Scale, Hypersensitive Narcissism Scale, Young-Rygh Avoidance Inventory and demographic information form were utilized. All hypothesis are confirmed in this research were supported by the results of utilized scales and inventories above mentioned. According to structural equation modeling, among 14 maladaptive schemas, Dependence/Incompetence, Negativity/ Pessimism and Emotional Inhibition are related to social avoidance through the effect of vulnerable narcissism. The results with suggestions were discussed according to relevant literatüre for possible researches in future.