Ontolojik iyi-oluşun duygusal zeka ile ilişkisi
The relationship between ontological well-being and emotional intelligence
- Tez No: 627419
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı ontolojik iyi oluşun duygusal zeka üzerindeki etkisinin ortaya koyulmasıdır. Araştırma yaşları 14-18 arası değişen toplam 502 öğrenciden oluşmakta olup, bunların 215'i kız ve 287'si erkektir. Katılımcılara veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Ontolojik İyi-Oluş Ölçeği ve Duygusal Zeka Özellik Ölçeği–Kısa Formu olmak üzere beş ölçek uygulanmıştır. Araştırmada literatür çerçevesinde öne sürülen hipotezler araştırma verileri ile doğrulanmıştır. Yapılan analizlere göre duygusal zekanın ontolojik iyi oluş tarafından yordandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ontolojik iyi oluşun alt boyutları ayrı ayrı değerlendirilecek olursa; aktivasyon, umut ve pişmanlık alt boyutları iyi oluşu yordamaktadır. Öte yandan, alt boyut olan hiçlik, iyi oluş düzeyine etki etmemektedir. Tüm sonuçlar ilgili literatüre göre tartışılmış ve uygulamaya yönelik ileride yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of ontological well-being on emotional intelligence. The research consisted of a total of 502 students whose ages ranged from 14-18, of which 215 were female and 287 were male. Five scales, Demographic Information Form, Ontological Well-Being Scale and Emotional Intelligence Feature Scale-Short Form were applied to the participants as data collection tool. In the research, hypotheses put forward within the framework of the literature were confirmed by the research data. In general, findings showed that emotional intelligence was predicted by ontological well-being. More sepecifically, if the sub-dimensions of ontological well-being are evaluated separately; activation, hope, and regret sub-dimensions predicted well-being. On the other hand, nothingness, which is a sub-dimension of the scale, did not affect the level of well-being. All results were discussed according to the relevant literature and future studies were suggested.