Altkültürel gençlik analizi: Diyarbakır'daki 'keko gençlik grupları'
Subcultural youth analysis: 'Keko in Diyarbakır youth groups'
  1. Tez No: 627426
  2. Yazar: MEHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Gençliğin alt kültürel oluşumu: Diyarbakır'daki“Keko Gençlik Grupları”örneği üzerine yapılan alan araştırması üç bölüm olarak düzenlenmiştir. Birinci bölümde Keko Gençler'in kim oldukları, toplum tarafından algılanma ve kabul edilme durumları ve davranışları incelenmiştir. İkinci bölümde Keko Gençler'in aile ve çevreleriyle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde de derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu mülakatlarda, Keko Gençler'in kendilerini nasıl gördükleri, toplumsal çevrelerinde bulunanlar (Rehber öğretmen, Muhtar, çevre esnafı vb. gibi) tarafından nasıl görüldükleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde bir sorun olarak kabul edilen, Keko Gençler ile ilgili çözüm önerileri geliştirilmektedir. Bu çalışma, Diyarbakır ilinin merkez ilçeleri olan Bağlar, Şehitlik ve Sur olmak üzere üç bölgede yapılmıştır. Uzaktan gözlem, derinlemesine mülakat, odak grup çalışması, katılımlı gözlem ve doküman inceleme tekniklerinin yardımıyla kırk üç (43) kişiyle derinlemesine mülakat, yirmi dört (24) kişiyle odak grup çalışması yürütülerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Subcultural formation of youth: It was organized to cover 3 chapters in the field research on“Keko Youth Groups”in Diyarbakır. In the first part, we examined who Keko young people are, their depictions in society and their behaviors. In the second part, the relationship of young people with family environment was evaluated; In the last chapter, in the third chapter, in-depth interviews are considered as a problem for young people and to provide solutions to this situation. Thus, the study was carried out in three regions, namely Bağlar, martyrdom and Sur, which are the central districts of Diyarbakır. distance observation, in-depth interview, focus group work, in-depth interviews with forty-three (43) people with the help of participatory observation and document review techniques.