Şizofreni hastalarının kardeşlerinde çocukluk çağı travmalarıyla zihin kuramı bozuklukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship betweenchildhood traumas and theory of minddisorders in siblings of schizophrenia patients
  1. Tez No: 627429
  2. Yazar: HAKAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER MERAL ÇULHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada şizofreni hastalarının kardeşlerinde zihin kuramı bozuklukları ve zihin kuramı bozukluklarıyla çocukluk çağı travmatik deneyimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı şizofreni spektrum hastalarının kardeşleri ve hasta yakını olmayan katılımcıların zihin kuramı performansları açısından karşılaştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı da her iki grupta çocukluk çağı travmatik yaşantılarının zihin kuramı performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda hasta yakınları ve hasta yakını olmayanların zihin kuramı performansları ve çocukluk çağı travmatik deneyimleri arasındaki ilişkiler istatsistiksel anlamlılık düzeyinde araştırılmıştır. Çalışma hasta yakını grubu için şizofreni spektrum hastalarının kardeşlerinden ve kontrol grubu için genel normal popülasyondan ölçme araçlarıyla elde edilen verilerle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemi 51 şizofreni spektrum hastalarının kardeşleri ve yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi bakımından kardeşlerle eşleşen 55 hasta yakını olmayan toplam 106 katılımcıdan oluşmaktadır. Şizofreni spektrum hastalarının kardeşlerini oluşturan 51 katılımcının 35'i erkek 16'sı ise kadındır. Hasta yakını olmayan katılımcıların ise 40'ı erkek 15'i kadındır. Araştırma verileri Gözlerden Zihin Okuma Testi, Dokuz Eylül Zihin Teorisi Testi ve Çocukluk Çağı Travmatik Yaşantılar Ölçeklerinden elde edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda, Pearson Korelasyon katsayıları hesaplanarak ölçme araçlarından elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Gruplararası farkın anlamlılık düzeyini analiz etmek için bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. Medeni durum ve eğitim durumu değişkenlerine göre ölçme araçlarından elde edilen puanları karşılaştırmak için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Varyansların homojen olup olmadığı Levene F testi ile belirlenmiştir. Welch Testi homojenlik varsayımınn karşılanamadığı durumlarda kullanılmıştır. Varyans analizlerinde LSD testi uygulanarak farkın kaynağı belirlenmiştir. Veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mind theory disorders in siblings of schizophrenia patients, and the relationship between mental theory disorders and childhood traumatic experiences was examined. The aim of this study is to compare the siblings of schizophrenia spectrum patients and participants who are not relatives of patients in terms of mental theory performance. Another aim of the study is to examine the effect of childhood traumatic experiences on mental theory performance in both groups. For these purposes, the relationships between the relatives of the patients and participants who are not relatives of the patients, and the traumatic experiences of childhood were investigated at the level of statistical significance. The study was conducted with data obtained from the siblings of schizophrenia spectrum patients for the patient relatives group and the general normal population for the control group. The sample of the study consists of 106 siblings who are 51 siblings of the schizophrenia spectrum patients and 55 who are not relatives that matching the siblings in terms of age, gender and education level. Of the 51 participants who constituted the siblings of schizophrenia spectrum patients, 35 were male and 16 were female. 40 of the participants who are not relatives of the patients are male and 15 are female. The research data were obtained from the Reading the Mind in the Eyes Test, Dokuz Eylül Zihin Teorisi Test and Childhood Traumatic Experiences Scales. For the purpose of the study, Pearson Correlation coefficients were calculated and the relationships between the scores obtained from the measurement tools were examined. Independent sample t test was used to analyze the significance level of the difference between the groups. One-way analysis of variance (ANOVA) was applied to compare the scores obtained from the measurement tools according to marital and educational status variables. Whether the variances are homogeneous was determined by Levene F test. Welch Test is used in cases where the homogeneity assumption cannot be met. The source of the difference was determined by applying LSD test in variance analysis. The data were analyzed with SPSS 25.0 statistical software. According to the findings obtained from the study, there is a significant difference between the siblings of schizophrenia patients and the participants who are not relatives in mental theory performance (p> 0.05). The groups differ in terms of Reading the Mind in the Eyes and empathetic understanding skills. The sibling of schizophrenia patients Reading the Mind in the Eyes test total scores (P =0, 01) and The Dokuz Eylül Zihin Teorisi Scale-Empathy subscale scores (P =0, 01) were significantly lower than the scores of the participants who were not relatives of the patients. When the relationship between childhood traumatic experiences and mind theory scores was examined, statistically meaningful and negative relations were found in both groups.