Tüketim kültürü ve yaşam tarzı gazeteciliği: Seyahat haberciliği üzerine bir inceleme
Consumption culture and life style journalism: A review on travel journalism
  1. Tez No: 627430
  2. Yazar: DİLA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Sanayi devrimiyle önem kazanan tüketim kültürü zaman içerisinde toplumsal olarak ihtiyaçtan çok gereksinim haline gelmiştir. Zaman içerisinde değişen teknolojilerin ve gelişen küresel medyanın yarattığı tüketim olgusu, aslında bireylerin yaşam şekillerine uygun imajları tükettiği konusunda yaşam tarzı kavramının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toplumsal süreçte bireylerin, ihtiyaç halindeki tüketim alışkanlığının sürekliliğini devam ettirmesi için yazılı basına önemli roller verilmiştir. Bu tez çalışmasında tüketim kültürü ve yaşam tarzı kavramları arasındaki etkileşim sonucu yaşam tarzı gazeteciliğinin tüketim kültürü başta olmak üzere, yaşam tarzı gazeteciliğinin alanı dâhilinde olan seyahat gazeteciliğinin, medya ve gazetecilik alanına etkileri ve bunun geleneksel gazetecilik normlarına yansıması içerik analizi ve gözleme dayalı yöntemlere dayanarak sorgulanmıştır. Araştırmanın gelişimi yaşam tarzı gazeteciliği içeresinde ve seyahat haberciliğinin dijital medya ve gazetecilik alanına uygunluğu üzerine yapılan incelemelere yer verilmektedir. Yapılan çalışmada saptanan sorunlar ve uzman görüşlerine yer verilerek yaşam tarzı ve seyahat gazeteciliğinin bilgi ve içeriklerinde sunduğu haberler bireyin tüketici isteklerini tüketici pazar ve reklam odaklı haberlere yöneldiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The consumer culture, which gained importance with the industrial revolution, has become a necessity more than a social need over time. The consumption phenomenon created by the changing technologies and the developing global media over time caused the emergence of the concept of lifestyle that individuals consume images suitable for their lifestyle. In the social process, the print media has been given important roles for individuals to maintain the continuing consumption habits in need. In this thesis, as a result of the interaction between the concepts of consumption and lifestyle, the effects of lifestyle journalism, especially the consumption culture, and travel journalism, which is in the field of lifestyle journalism, and its reflection on traditional journalism norms, were investigated based on content analysis and observational methods. The development of the research includes studies on the suitability of lifestyle journalism and travel journalism in the field of global media and journalism. It was concluded that the news presented in the information and content of lifestyle and travel journalism by addressing the problems and expert opinions determined in the study, turned the consumer demands towards the consumer market and advertisement oriented news.