Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan hastalarda içselleştirilmiş damgalama düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisi
The effect of internalized stigma level on the quality of the life among patients with alcohol and substance use disorders
- Tez No: 627428
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Damgalama ruhsal hastalık yaşayan bireylerin, yaşamının birçok boyutunu etkilemektedir. İçselleştirilen damgalama, bireylerin yaşam kalitelerini de birçok boyutla beraber etkiler. Yapılan araştırmalarda, alkol ve madde kullanım bozukluğu tanısı alan bireylerde içselleştirilmiş damgalama ve yaşam kalitesi ilişkisinin incelenmediği görülmektedir. Bu nedenle yapılan çalışmada, iki değişken arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 30 kadın 52 erkek olmak üzere 18-65 yaş aralığında bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların demografik ve hastalığa dair özelliklerini belirlemek amacıyla sosyo-demografik bilgi formu, içselleştirilmiş damgalama düzeyini belirlemek için Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği (RHİDÖ), yaşam kalitesini ölçmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ölçekleri sırasıyla katılımcılara uygulanmıştır. Yapılan korelasyon analizinin sonuçlarına göre değişkenlerin arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucuna göre ise Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalama Ölçeği alt faktörlerinin yaşam kalitesi ölçeği alt alanlarını yordadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many aspects of persons with mental illness's life are affected by stigmatization. Moreover Internalized stigma affects the quality of life for individuals with many aspects. In researches conducted exploration of the relation between internalized stigma and quality of life for individuals with the alcohol and substance addiction diagnosis have not been encountered. Therefore the purpose of the present study was to investigate the correlation between these two variables. The present research sample composed of individuals between 18-65 ages including 30 women and 52 men. Sociodemographic information form was used with the aim of determining the characteristics of demographic and the disease of participants, at the same time ''The Internalized Stigma of Mental Illness (ISMI) scale'' was administrated to the participants to identify the internalized stigma level. Lastly ''Application of the World Health Organization Quality of Life Instrument, Short Form (WHOQOL-BREF)'' was applied to the participants to measure the quality of life. According to the results of the conducted correlation analysis, significant relations were appointed between the variables. In the case of the result of multi regression analysis, it can be said that in the mental illnesses the sub-factors of the scale of internalized stigma predict the subfields of the scale for the quality of life.