Yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların ağrı düzeylerinin farklı ölçme araçları ile değerlendirilmesi
The evaluation of pain levels of patients treated inintensive care unit with different measuring instruments
  1. Tez No: 627475
  2. Yazar: ŞULE KURUCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hastaların ağrı düzeylerinin farklı ölçme araçları ile değerlendirilmesi amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır.Araştırmanın evrenini Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Erişkin Yoğun Bakım Ünitelerinde yatan hastalar, örneklemini ise 01.02.2019-31.07.2019 tarihleri arasında yuğun bakım ünitesinde tedavi gören 166 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri“Hasta Tanıtım Formu”,“Davranışsal Ağrı Ölçeği”,“Yoğun Bakım Ağrı Gözlem Ölçeği”,“Sayısal Ağrı Ölçeği”' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, nicel veriler Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler, tekrarlı ölçümler varyans analizi ve ikili karşılaştırmalarinde Bonferroni değerlendirmeler, Friedman Test, Dunn-Bonferroni düzeltmeli ikili karşılaştırmalarkullanıldı. Nicel değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Parametreler için kestirim değeri belirlemede tanı tarama testleri ve ROC analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamasının 68,76±14,50 yıl, %50'sinin kadın, %85,5'inin ilkokul mezunu ve %94'ünün evli olduğu bulundu. Hastaların ağız bakımı ve pozisyon değişimi öncesi, sırası ve sonrasına göre sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, nabız, solunum, vücut sıcaklığı arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the pain levels of patients treated in the intensive care unit with different measurement tools in cross-sectional and relationship - seeking type. The population of the study consisted of inpatients in Adult Intensive Care Units of Balıkesir Atatürk City Hospital. The sample consisted of 166 patients who were treated in the intensive care unit between the date of 1st February 2019 and 31st July 2019. The data were collected by the means of“Patient Identification Form”,“Behavioral Pain Scale”,“Intensive Care Pain Observation Scale”and“Numerical Pain Scale ”. The data were evaluated using quantitative data, Shapiro-Wilk test, and graphical analysis, repeated measures analysis of variance and paired assessments, Bonferroni assessments, Friedman Test, Dunn-Bonferroni corrected pair assessments. Pearson correlation analysis was used to evaluate the relationships between quantitative variables. Diagnostic screening tests and ROC analysis were used to determine the predictive value for the parameters. The average age of patients participating in the research was 68.76 ± 14.50 years, 50% of them were women, 85.5% of them were primary school graduates and also it has been found that 94% of them were married. A statistically significant difference was found between systolic blood pressure, diastolic blood pressure, pulse, respiration, and body temperature according to before, during and after oral care and position change of patients (p 0.05). It was found that there was a statistically significant difference between the mean scores of the Behavioral Pain Scale and Intensive Care Pain Observation Scale according to before, during and after oral care and position change of patients. And the pain scores of the patients were found to be higher during oral care and position change.