İliak çapraz seviyesinin üzerindeki üreter taşlarında üreter duvar kalınlığı tedavi başarısını etkiler mi ?
Could ureteral wall thickness have an impact on the treatment succes in ureteral stones above the iliak cross level?
  1. Tez No: 627474
  2. Yazar: EMRE BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
İliak çapraz seviyesinin üzerindeki üreter taşlarında üreter duvar kalınlığı tedavi başarısını etkiler mi? Amaç: Çalışmamızda, iliak çapraz seviyesi üstü üreter taşına birincil tedavide ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi veya üreterorenoskopi uygulanan hastaların, tedavisi başarısı ile üreter duvar kalınlığı (ÜDK) ilişkisini araştırdık. Materyal ve Metot: Kliniğimizde 2016 Aralık-2019 Aralık arasında birincil larak ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi (SWL) veya üreterorenoskopi (URS) uygulanan, 18 yaş ve üstü, işlemler öncesinde kontrastsız abdomen BT çekilen ve iliak çapraz seviyesinin üzerinde üreter taşı olan 218 hasta klinik çalışmaya dahil edildi. Ekstrakorporeal şok dalgası litotripsi Siemens Lithoskop kullanılarak 30 yıllık SWL deneyimi olan üroloji uzmanı NT tarafından uygulandı. URS'ler endoüroloji eğitimi almış cerrahi ekip tarafından Karl Storz 6.5 F semirijid üreterenoskop ve Holmium:yttrium-aluminium-garnet (Ho:YAG) lazer kullanılarak yapıldı. Sonuçlar, 3. ay yapılan radyolojik değerlendirmede, taşsızlık ve başarısızlık olarak tanımlandı. İstatistiksel analizler, SWL ve URS için ayrı ayrı yapıldı.
Özet (Çeviri)
Could ureteral wall thickness have an impact on the treatment succes, in ureteral stones above the iliak cross level? Objective: In our study, we investigated the relationship between the success of the treatment and ureteral wall thickness (UWT) of patients who underwent extracorporeal shock wave lithotripsy or ureteroscopy in the primary treatment of the ureteral stone above the iliac cross level. Material and Method: Extracorporeal shock wave lithotripsy (SWL) or ureteroscopy (URS) was performed in our clinic between December 2016 and December 2019 in 218 patients with ureter stones above the iliac cross level. Patients 18 years of age and older with contrast abdominal CT were included in this clinical study. Extracorporeal shock wave lithotripsy treatment was performed by a single urologist (NT) with 30 years of SWL experience using Siemens Lithoscope. URS was performed by endourology trained surgical team by using Karl Storz 6.5 F semirigid ureteroscope and Holmium YAG laser. The results were defined as stone-free and failure in the third month of radiological evaluation. Statistical analyzes were done separately for SWL and URS.