Çocuk cinsel istismarının sosyolojik analizi (Malatya Çocuk İzlem Merkezi uygulaması)
Sociological analysis of child sexual abuse (Malatya Children's Monitoring Center implementation)
  1. Tez No: 627503
  2. Yazar: YELİZ AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son yıllarda hızla artan ve en sık işlenen suç türü olan çocuk cinsel istismarı, disiplinler arası bir çalışmaya ihtiyaç duymaktadır. Ancak literatürde çocuk cinsel istismarı ile ilgili çoğunlukla sağlık ve hukuk alanlarında çalışmalara rastlanmaktadır. Bu sorunun çözümü, yalnızca tıbbî deliller toplayarak cinsel istismarcıya verilecek ceza oranını arttırmak değildir. Evrensel bir sorun olarak çocuk cinsel istismarının gün geçtikçe artmasında ve gizlilik içerisinde sürdürülmesinde toplumların sosyo- kültürel tutum ve davranışları da etkili olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda çocuk cinsel istismarına neden olan toplumsal risk faktörleri analiz edilmiştir. Böylece bu soruna sosyolojik açıdan yaklaşılarak disiplinler arası alana katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Gerçekleştirdiğimiz mağdur odaklı çalışma için Sağlık Bakanlığına bağlı Malatya Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM), en uygun saha olmuştur. Çocuk dostu bir ortam olarak ÇİM, çocuğun yaşadığı travmatik olaydan ikincil örselenmesini ortadan kaldırmayı amaçlayan, çocuğa ve ailesine tıbbî, adlî, psikolojik ve sosyal destek sağlayan bir kurumdur. Çalışma kapsamında ÇİM'de kayıt altında bulunan 678 mağdur çocuğun -kimlik bilgileri saklı kalmak kaydıyla- vaka dosyaları içerik çözümlemesine tâbi tutulmuştur. Çalışma hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel yöntemler kullanılarak elde edilen veriler, SPSS paket programında rakamsal ve yüzdelik değerlere dönüştürülmüştür. Elde edilen bulgular neticesinde çocuk cinsel istismarı hakkındaki basmakalıp yargıların sorunun çözümünü zorlaştırdığı tespit edilmiştir. Açığa çıkması önlenen ve gizlilik içerisinde sürdürülmeye çalışılan cinsel istismar, toplumsal sistemin bünyesinden atamadığı sorunlu öğelerinden beslenmekte ve yine toplumsal sistemdeki değerlerin yozlaşmasına yol açmakta; adeta bumerang etkisi yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sexual abuse needs an interdisciplinary study. However, there are studies in terms of health and law regarding child sexual abuse in the literature. The solution to this problem is not to collect medical evidence and to increase the penalty rate for the harasser. As a universal problem, socio-thought attitudes and behaviors of societies are also effective in maintaining sexual abuse of children in arts and privacy. This risk in this thesis study analyzes the social risk factors that cause sexual abuse of children. According to the disciplines, this problem was tried to be approached in a sociological environment. Malatya Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM), which is affiliated with the Ministry of Health, has been the most suitable field for the victim-oriented work we have carried out. As a child-friendly environment, ÇİM is a formation that aims to eliminate secondary trauma from the child's traumatic event and provides medical, legal, psychological and social support to the child and his family. Within the scope of the study, case files were subjected to content analysis, provided that 678 children who were registered at ÇİM were registered. The data obtained by using qualitative methods were converted into numbers and percentages in the SPSS package program. As a result of the findings, it has been determined that stereotypes about child sexual abuse make the solution of the problem difficult. Sexual abuse, which is prevented from being exposed and tried to be carried out in secrecy, is fed by the elements of the social system that are rotten but cannot be removed, and also leads to corruption in the social system; creates a boomerang effect.