Uluslararası Bakalorya Diploma Programı ve Milli Eğitim Bakanlığı programı öğrencilerinin farklı değişkenler bakımından karşılaştırılması
Comparison of International Baccalaureate Diploma Program and national program students in terms of different variables
- Tez No: 627504
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) ve ülkemizde uygulanan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim programına dahil olan öğrencilerin akademik risk alma, bilimsel yaratıcılık, problem çözme beceri düzeyleri ve biyolojiye yönelik tutumları bakımından karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla akademik risk alma ölçeği, problem çözme becerisi ölçeği, bilimsel yaratıcılık testi ve biyolojiye yönelik tutum anketi ortaöğretim öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmaya hem MEB öğretim programları hem de UBDP uygulayan 4 özel okuldaki ulusal ve UB öğrencilerinden 11. sınıfa devam eden, 187'si kız 136'sı erkek olmak üzere 323 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde; iki programdaki öğrenciler akademik risk alma düzeyleri bakımından karşılaştırıldığında başarısızlık sonrası olumsuz hisler taşıma eğilimi alt boyutunda UBDP öğrencileri tarafında ortalama değerin yüksek olması durumundan dolayı istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bununla beraber ödev yapmama eğilimi alt boyutuna göre ise MEB programı öğrencileri tarafında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Araştırmaya dahil olan katılımcıların bilimsel yaratıcılık testinden aldıkları ortalama puanlara bakıldığında UBDP öğrencileri lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Problem çözme becerileri ve biyolojiye yönelik tutum düzeyleri bakımından ise MEB programı öğrencileri ve UBDP öğrencileri arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Bu verilere dayanarak, UBDP öğrencilerinin, MEB programı öğrencilerinin üstlendikleri görev ve sorumluluklara ek olarak birçok sorumluluk üstlenmeleri nedeniyle kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Öğrenim sürecinde UBDP öğrencilerinden araştırma yapmayı ve bilgiye nasıl ulaşacağını bilen, zamanı doğru kullanan, stres ve kaygı yönetimi iyi olan öğrenciler daha başarılı olurken bu sorumlulukların bir başka getirisi de bazı öğrencilere yılgınlık ve kolay vazgeçme duygusu olarak yansıyabilmektedir. UBDP biyoloji programı incelendiğinde, iki yıllık süreyi kapsayan program dahilinde standart düzey (SL) biyoloji dersi alan öğrenciler için toplam 40, ileri düzey (HL) biyoloji dersi alan öğrenciler için toplam 60 saatlik pratik çalışma yani laboratuvar, arazi çalışması vb aktiviteler olduğu görülmektedir. Bu çalışmalar IA, standart laboratuvar çalışmaları, grup 4 deneyleri ve bilgisayar simülasyonlarını içermektedir. Bu gibi uygulamalar bilimsel yaratıcılığı destekleyen çalışmalardır. Öğrencilerin biyolojiye yönelik olumlu tutumlarını desteklemek amacıyla klasik ders anlatma yöntemini kullanmaktan çok öte, oldukça çeşitli yöntem zenginliğine izin veren biyoloji dersinde farklı yöntemler kullanılmalı, canlılar dünyasının zenginliklerinden faydalanılmalı, belgeseller, basılı yayın yoluyla öğrencilerin dikkatleri ve ilgileri derse çekilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the students who are studying in the International Baccalaureate Diploma Program (UBDP) and secondary education programs of the Ministry of National Education (MoNE) which are implemented in Turkey, in terms of their academic risk taking, scientific creativity, problem solving skill levels and attitudes towards biology. For this purpose, the academic risk taking scale, the problem solving skill scale, the scientific creativity scale and attitude toward biology questionnaire was applied to high school students. 323 students, including 187 girls and 136 boys, attending the 11th grade among national and UB students in 4 private schools implementing both MoNE education programs and UBDP were included in the research. As the research findings were examined; as the students in the two programs were compared in terms of academic risk taking levels, a statistically significant difference was found in the sub-dimension of the tendency to bear negative feelings after failure due to the high average value of UBDP students. However, according to the sub-dimension of the tendency not to do homework, a significant difference was determined by the students of the MoNE program.When the mean scores obtained from the scientific creativity test of the participants were examined, it was found that there was a statistically significant difference in favor of UBDP students. In terms of problem solving skills and attitudes towards biology, there was no significant difference between MoNE program students and UBDP students. Based on these data, it can be said that the levels of anxiety are higher due to the UBDP students' taking on many responsibilities in addition to the duties and responsibilities assumed by the MoNE program students. While students who know how to research and access information from UBDP students during the learning process, use time correctly, and have good stress and anxiety management, another benefit of these responsibilities may be reflected in some students as a sense of frustration and easy giving up. When the UBDP biology program is analyzed, it is seen that within the two-year program, there are a total of 40 hours of practical work, namely laboratory, field work, etc. activities for students taking a standard level (SL) biology course, and a total of 60 hours for students taking a higher level (HL) biology lesson. These studies include IA, standard laboratory studies, group 4 experiments and computer simulations. Applications like these are studies that support scientific creativity. In order to support students 'positive attitudes towards biology, it is more than just using the classical method of lecturing, different methods should be used in the biology course, which allows for a wide variety of methods, the richness of the living world should be used, and students' attention and interests should be drawn to the lesson through documentaries and printed publications.