Borsa İstanbul sektör endekslerinin uzun dönemli risk ve getiri performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of long-term risk and return performance of Borsa İstanbul sector indices
- Tez No: 627513
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Finansal piyasalarda birçok yatırım alternatifi bulunmaktadır. Bu yatırım alternatifleri içerisinde yatırımcıların tasarruflarını değerlendirme alışkanlıklarına bakıldığında; gelişmiş ülke yatırımcılarının çoğunluğunun sermaye piyasalarını tercih ettiği görülmektedir. Bu durum gelişmekte olan ülkeler açısından incelendiğinde ise, yatırımcıların tasarruflarını sermaye piyasalarında değerlendirme oranının geçmiş yıllara göre artış eğilimi gösterdiği gözlemlenmektedir. Bu durum bize yatırımcı sayısındaki artışı gösterse de, amaç bilinçli yatırımcı sayısını artırmak olmalıdır. Tamda bu sebeple bu çalışma, sektör endekslerinin uzun vadeli risk ve getiri performanslarını ölçerek yatırımcılara ışık tutmayı amaçlamaktadır. Nitekim yatırımcıların, yatırımlardan elde edeceği getiriler hesaplanırken, risk unsuru da göz ardı edilmemelidir. Gelecek net bir şekilde öngörülemeyeceğinden dolayı içinde hep bir risk unsuru barındırmaktadır ve bu risklerin bazıları ortadan kaldırılabilirken, bazılarının yok edilmesi mümkün değildir. Bu çalışmada sektör endekslerinin risk ve getiri performansları ölçülmektedir. Amaç mevcut risklerin hangi sektörü ne derecede etkilediğini ortaya koymaktır. Böylelikle bu çalışmada, elde edilen sonuçlar yatırımcıların yatırım kararlarında yol gösterici bir nitelik taşımaktadır. Bunun için, Borsa İstanbul'da yer alan dört ana sektör ile 19 alt sektör endekslerinin 10 yıllık endeks verileri kullanılmış ve getirileri bulunarak risklerini ölçülmüştür. Elde edilen bulgular neticesinde, ana sektör endeksi ile alt sektör endekslerinde hangi endekslerin sistematik riskinin en yüksek değere hangilerinin en düşük değere sahip olduğu ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many investment alternatives in the financial markets. While looking at the habits of investors to evaluate their savings among these investment alternatives; it is seen that the majority of developed country investors prefer capital markets. When this situation is analyzed in terms of developing countries, it is observed that the rate of investors' evaluating their savings in the capital markets tended to increase compared to previous years. Although this situation shows us the increase in the number of investors, the aim should be to increase the number of conscious investors.For this reason, this study aims to shed light on investors by measuring the long-term risk and return performances of sector indices. As a matter of fact, risk factor should not be ignored while calculating the returns of investors. Since the future cannot be foreseen clearly, it always contains a risk factor and some of these risks can be eliminated and some of them cannot be eliminated. In this study, risk and return performances of sector indices are measured. The aim is to reveal to what extent the existing risks affect which sector. Thus, the results obtained in this study have a guiding nature in investors' investment decisions. For this, 10-year index data of four main and 19 sub-sector indices in Borsa Istanbul were used and their risks were measured by finding their returns. As a result of the findings obtained, it is determined which main system index and sub-sector indexes have the highest value which systematic risk and which ones have the lowest value.