Telekomünikasyon işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği performans düzeylerinin belirlenmesi
Occupational health and safety performance in telecommunication workplaces
- Tez No: 627559
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜFEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik, Engineering Sciences, Labour Economics and Industrial Relations, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günümüzde işletmeler yürüttükleri iş süreçlerinin verimliliği ve aralarındaki ilişkinin ölçümü üzerine çalışmalar yapmaya başlamıştır. İşletmeler; artık iş sağlığı, güvenliği ve çevre performansının da takip edilmesinin verimlilik için gerekli olduğunu görmeye başlanmıştır. İşletmelerin kendi prosedürleri ve yürürlükteki yasal mevzuat gerekliliğiyle entegre olarak pratik ve objektif bir şekilde İSG-Ç performansını ortaya koyacak ölçüm yöntemleri geliştirme gayreti içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple aynı alanda faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde sözü edilen konuda iş sağlığı ve güvenliği performansını objektif ölçebilecek ve ileri ki dönemlerde yeni süreçlere bağlı performans kriterleri de eklenebilecek şekilde genişletilebilir sayısal göstergelere bağlı indeksler belirleyerek bir İSG-Ç performans ölçüm modeli geliştirilmesi ve uygulanması planlanmıştır. Bu çalışmada işletmelerin sürdürülebilir olarak yürütülmekte olan süreçlerini sayısal olarak ölçmek için 32 tane gösterge belirlenmiştir. Bu göstergeleri anlamlandırmak ve aralarındaki korelasyon ilişkilendirmek içinde 9 ana grup altında değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmanın yapılacağı sektördeki 45 işletmenin süreçleri incelenerek ve yerinde ziyaret edilerek çalışmaya İSG-Ç süreçlerinin öncelik verildiği ve gerçekçi sonuçlar alınacağı düşünülen çok tehlikeli işler sınıfına dahil 29 iş yerinde yapılması kararlaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda çalışma yapılan iş yerleri iş sağlığı güvenliği ve çevre konularında hangi seviyelerde olduklarını ve diğer işletmelerle kıyaslamasını somut bir şekilde görmeleri sağlanmıştır. Bu süreçlerde öncelikli olarak yapılması gereken iyileştirme çalışmalarına nereden konusunda başlayacakları konusunda yardımcı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, businesses have started to work on the efficiency of their business processes and the measurement of the relationship between them. Businesses; it is now beginning to see that it is necessary to monitor occupational health, safety and environmental performance. It is observed that the enterprises are in an effort to develop measurement methods that will demonstrate the OHS-E performance in a practical and objective way, integrated with their own procedures and the requirement of legal legislation in force. For this reason, it is planned to develop and implement an OHS-E performance measurement model by determining indexes based on expandable numerical indicators so that it can objectively measure occupational health and safety performance in the subject mentioned in various businesses operating in the same field and in addition to adding performance criteria based on new processes. In this study, 32 indicators were determined to quantify the processes of businesses that are being carried out on a sustainable basis. In order to make sense of these indicators and to correlate them, evaluations were made under 9 main groups. The processes of the 45 enterprises in the sector where the study will be carried out were examined and visited on-site, and it was decided to perform 29 workplaces that are included in the very dangerous jobs class, where the OHS-E processes are prioritized and realistic results are considered. As a result of the study, the workplaces where the study was conducted were provided to see in a concrete way the levels of occupational health and environmental issues and their comparison with other businesses. During these processes, assistance was provided on where to start the improvement works that should be done primarily.