Nano boyutlu kirişlerin boyut etkisine bağlı eğilme analizi
Size-dependent bending analysis of nano scaled beams
- Tez No: 627587
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada nano ölçekli kirişlerin yayılı yük ve tekil yük altında statik eğilmesi araştırılmıştır. Nano ölçekli yapıların mekanik davranışlarında klasik elastisite teorisinin kullanılamayacağı deneysel çalışmaların bir sonucudur. Bu nedenle boyut etkisini içeren yüksek mertebeden sürekli ortam teorileri kullanılarak statik davranış araştırılmıştır. Kullanılan teoriler yerel olmayan elastisite, değiştirilmiş gerilme çifti, değiştirilmiş şekil değiştirme değişimi ve yüzey enerjisidir. Buna göre, farklı teoriler için kirişlerin çökme denklemleri oluşturulmuştur. Farklı teorilerin etkisi altında deplasman değerleri sunulmuş ve bu sayısal sonuçlar tartışılmıştır. Çalışmanın sonucu olarak, boyut etkisinin nano ölçekli yapıların statik analizi için göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, static bending of nano scaled beams under distributed/point load has been investigated. It is the result of the experimental studies in which the classical theory of elasticity cannot be used in the mechanical behavior of nano-scale structures. For this reason, static behavior has been investigated by using higher-order continuum theories involving the size effect. The theories used are non-local elasticity, modified couple stress, modified strain gradient and surface energy. Accordingly, the displacement equations of beams have been obtained for different higher-order continuum theories. Displacement values have been presented under the influence of different theories and these numerical results have been discussed. As a result of the study, it has been understood that the size effect is a factor to be considered for the static analysis of nano scaled structures.