Kasımlı barajı (Aladağ/Adana) jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin incelemesi
Investigation of geological and geotechnical properties of the kasimli dam (Aladağ/Adana)
  1. Tez No: 627599
  2. Yazar: TALİP ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, Aladağ ilçesi (Adana) sınırlarında yapılmakta olan Kasımlı Barajının jeolojik ve jeoteknik özellikleri incelenmiştir. Mezozoyik ve Senozoyik yaşlı çökel kayaların yüzeylediği bölgede, baraj gövdesi Karsantı formasyonu üzerinde yer almaktadır. DSİ 6. Bölge Müdürlüğü tarafından sulama ve taşkın önleme amaçlı olarak planlanan baraj temelden 42 m, talvegden 38,5 m yükseklikte olup, kret uzunluğu 367,5 m ve gövde dolgusu 550.000 m3'tür. Baraj yeri seçiminde tabakaların doğrultu ve eğim değerleriyle beraber bölgede oluşabilecek depremlerin maksimum yer ivmesi PGA (g)'nin baraj alanına etkisi de belirlenmiştir. Baraj tipi seçiminde etkili olan vadi K faktörü hesaplanarak diğer faktörlerle beraber değerlendirilmiştir. Baraj inşasına uygun olan zemin ve kaya dolgu malzemesinin jeoteknik ve jeomekanik özellikleri Zemin Mekaniği ve Kaya Mekaniği deneyleri (Proctor, Los Angeles) yapılarak belirlenmiştir. Zemin malzemesi kil çekirdek dolgusu için uygun olmadığından ve kaya malzemesinin kullanıma uygun olması nedeniyle baraj tipi, ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu olarak planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the geological and geotechnical properties of Kasımlı Dam, which is being constructed on the borders of Aladağ district (Adana), were investigated. In the area where Mesozoic and Cenozoic aged sedimentary rocks surface, the dam body is located on the Karsantı formation. The dam planned by the DSİ 6th Regional Directorate for irrigation and flood prevention is 42 m high from the foundation, 38.5 m high from thalweg, with a crest length of 367.5 m and a body fill of 550,000 m3. In the dam location selection, the effect of the maximum ground acceleration PGA (g) of the earthquakes that may occur in the region along with the direction and slope values of the layers were also determined. The valley K factor, which is effective in the selection of the dam type, was calculated and evaluated together with other factors. The geotechnical and geomechanical properties of the ground and rock filling material suitable for the dam construction were determined by conducting Soil Mechanics and Rock Mechanics experiments (Proctor, Los Angeles). Since the ground material is not suitable for clay core filling and the rock material is suitable for use, the dam type is planned as a rock fill with a concrete face on the front.