Atık baskı devre (PCB) kartlarının değerlendirilmesi
Evaluation of waste printing circuit (PCB) cards
- Tez No: 627619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Artan dünya nüfusu ile gelişen teknolojik yenilikler sonucunda hızla artan hammadde tüketimi ve bunun sonucunda oluşan atık ürünlerinden hammadde geri dönüşümü önem kazanmıştır. Bu çalışmada, seramik işlemci (CPU) ve cep telefonu kartlarından değerli metallerin geri kazanımı amaçlanmıştır. Atık CPU'lardan değerli metaller asit hidroliz yöntemleri ile elde edilmiştir. Kral suyundan elde edilen sıvı formların ICP-OES ile ölçümü yapılmış ve seramik CPU da 2,8-3,5 gram Au elde edilmiştir. Seramik CPU ürünlerinden platin ve paladyum değerli metaller elde edilmiştir. Diğer metallerin değerleri (know-how olduğu için) sıvı fazda litre olarak belirlenmiştir. Diğer çalışmada atık cep telefon kartları kullanılarak asit hidroliz yöntemleri ile değerli metaller elde edilmiştir. ICP-OES ile elde edilen sıvı formların miktarları belirlenmiştir. Atık cep telefonu devre kartlarında (PCB) altın, platin ve paladyum değerli metaller elde edilmiştir. Anahtarsız telefon kartlarında yaklaşık 1,2 gram Au, dokunmatik telefonlarda ise 0,8 gram Au elde edilmiştir. Diğer metallerin değerleri (know-how) sıvı fazda litre olarak belirlenmiştir. Bu çalışma KOSGEB Arge İnavosyon projesi olarak gerçekleştirildiği için belirli sonuçlar ve metodlar know-how olarak gizli tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the technological innovations developing with the increasing world population, the increasing raw material consumption and the recycling of raw materials from the resulting waste products have gained importance. In this study, it is aimed to recover precious metals from ceramic processor (CPU) and mobile phone cards. Precious metals from waste CPUs were obtained by acid hydrolysis methods. Liquid forms from king water were measured with ICP-OES and 2.8-3.5 grams of Au were obtained in the ceramic CPU. Platinum and palladium precious metals were obtained from ceramic CPU products. The values of other metals (as they are know-how) are determined in liters in the liquid phase. In another study, precious metals were obtained by using acid hydrolysis methods using waste mobile phone cards. The amounts of liquid forms obtained with ICP-OES were determined. Gold, platinum and palladium precious metals were obtained in waste mobile phone circuit boards (PCB). Approximately 1.2 grams of Au was obtained on keyless phone cards and 0.8 grams of Au on touch phones. The values of other metals (know-how) are determined in liters in the liquid phase. Since this study was carried out as KOSGEB R&D Innovation project, certain results and methods were kept confidential as know-how.