Karacaören (Sandıklı/Afyonkarahisar) bölgesinin jeolojisi ve porfiri cu cevherleşmesinin kökensel araştırması
Geology and related porphyry cu mineralization in Karacaören (Sandıklı/Afyonkarahisar) area
- Tez No: 627621
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Afyonkarahisar ili Sandıklı ilçesi Karacaören köyü içinde ve civarında gözlenen Cu cevherleşmesi jeolojik ve jeokimyasal açıdan değerlendirilmiştir. Çalışma alanı ve civarında genellikle volkanik kökenli kayaçlar yüzeylemektedir. Bu volkanik kayaçları, granit porfir ve bu granit porfiri kesen lamprofir daykları üzerlemektedir. Çalışma alanında gözlenen Cu cevherleşmesi, kuzeyden güneye doğru hidrotermal alterasyon şeklinde gelişmiştir. Bu alterasyonlar dıştan içe doğru propilitik, fillik, arjilik, potasik zonlardan oluşmaktadır. Esas cevherleşme fillik ile potasik zon sınırı boyunca ortaya görülmektedir. Genel olarak cevher mineralleri pirit, kalkopirit, kalkozit, bornit, kovellin, daha az oranda molibdenit, manyetit ve hematitten meydana gelmektedir. Sondaj çalışmaları ve sonrasında yapılan örneklemelerin analizleri sonucunda 40-7424 ppm Cu, 30-470 ppb Au, 34-575 ppm Mo, 15-155 As değerleri tespit edilmiştir. Çalışma alanında kuzey, güney ve merkezi alterasyon zonu saptanmış olup düşük tenörlü bir zenginleşme belirlenmiştir. Alterasyonların mevcudiyeti, düşük Cu tenörü ve mineral parajenez açısından değerlendirildiğinde; bölgedeki Cu cevherleşmesi porfiri tip yataklanma şeklinde oluştuğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cu mineralization has been evaluated geologically and geochemically, observed in and around the village of Karacaören in the town of Sandıklı, Afyonkarahisar. Volcanic origin rocks are generally cropping out in and around the study area. These rocks are formed by granit porphyry and lamprofir dykes cutting this granit porphyry. Cu mineralization observed in the study area has developed as hydrothermal alteration from North to South. These alterations consist of propylitic, phyllic, argillic, potasic, zones from outside to inside. Basic mineralitions have been emerged along to boundary of the phyllic to potasic zone. In general, ore minerals are composed of pyrite, chalcopyrite, chalcolite, bornite, covelin, to a lesser extent, molybdenite, magnetite and hematite. As a result of drilling studies and analysis of sampling done after, 40-7424 ppm Cu, 30-500 ppb Au, 34-575 ppm Mo, 15-155 ppm As values were determined. In the study area, north, south and central alteration zone has been identified and a low grade enrichment has been determined. Considering to presence of alterations is evaluated in terms of low Cu tenor and mineral paragenesis, it is concluded that Cu mineralization in the region occurs as porphyry type bedding.