Krizlerin tarım sektörü ve çiftçilerin dayanıklılığı üzerindeki etkisi: Antalya örtüaltı tarım çiftçileri
The impact of crises on the resilience of the agricultural sector and farmers: Antalya greenhouse farmers
- Tez No: 627643
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, krizlerin tarım sektörünün ve çiftçilerin dayanıklılığı üzerindeki etkilerinin belirlenmesidir. Bu doğrultuda son yıllarda meydana gelen, politik kriz niteliğindeki 2015 Türkiye Rusya Uçak Krizi ve ekonomik kriz niteliğindeki 2018 Türkiye Ekonomik Krizi değerlendirmeye alınmıştır. Uçak Krizi'nin değerlendirmeye alınmasının sebebi, politik temelli ortaya çıkan bir kriz olmasının yanında, Antalya tarım sektörünün ana pazarının Rusya olmasıdır. 2018 Ekonomik Krizi'nin değerlendirmeye alınma sebebi ise meydana geliş tarihi ile etkilerinin halen devam ediyor olmasıdır. Çalışmada karma yöntem çerçevesinde, Antalya tarım sektörünün kriz dönemlerinden nasıl etkilendiğinin belirlenmesi ile birlikte, çiftçilerin genel çalışma şartlarının, ekonomik durumlarının, üretim koşullarının, tarım stratejilerine katılım düzeylerinin değerlendirilmesi, çiftçilerin krizler karşısındaki kırılganlıklarının ve krizlere uyum yöntemlerinin belirlenmesi, tarım sektörünün ve çiftçilerin, krizlere karşı kırılganlıklarının azaltılabilmesi ve uyum yöntemlerinin güçlendirilebilmesi için olası tavsiyelerde bulunulması amaçlanmaktadır. Çalışmanın sonucunda, çiftçilerin her iki kriz döneminden de olumsuz olarak etkilenmelerinin yanında, politik temelli bir kriz olan Uçak Krizi'nden daha yüksek düzeyde etkilendikleri belirlenmiştir. Çiftçilerin her iki kriz döneminde de dayanıklılıklarını azaltan kırılganlıklar, mevcut çalışma şartları, girdi maliyetleri, borçlanma, birliklere erişim eksikliği, yönetişim eksikliği ve politikalar olarak belirlenirken, krizlere karşı geliştirilen uyum yöntemleri ise destek ve/veya teşvik almak, yenilikçi üretim yapmak, tasarruf yapmak, komisyoncudan faizsiz kredi almak ve borçlanmak olarak belirlenmiştir. Ekonomik Kriz'den farklı olarak Uçak Krizi döneminde kırılganlık olarak tek pazara ve tek ürüne bağımlılık belirlenirken, uyum yöntemi olarak ürün çeşitliliğinin benimsendiği görülmüştür. Ulaşılan bir diğer önemli sonuç ise politikaların sektörün dayanıklılığı üzerinde ne denli önemli olduğu ve çiftçilerin sektörde devlet kontrolünü daha fazla hissetmek istedikleridir. Dayanıklılık, Kalkınma, Kriz, Politika, Tarım sektörü
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of crises on the resilience of the agricultural sector and farmers. In line with this the 2015 Turkey-Russia Aircraft Crisis, and the 2018 Turkish Economic Crisis, both of which have political and an economic character have been evaluated. The reason why the Aircraft Crisis with Russia is evaluated is not only its political character, but also its ongoing economic impact on Antalya's agricultural sector. Within the framework of the mixed method analysis, the study aims to; determine how Antalya agricultural sector is affected from crisis periods, evaluate the general working conditions, economic conditions, production conditions and participation levels of farmers in agricultural strategies, determine the vulnerability of farmers in the face of crises and their adaptation methods to crises, make possible recommendations to reduce the vulnerability of the agricultural sector and farmers against crises and to strengthen their adaptation. As a result of the study, it is found out that farmers were adversely affected by both crisis periods, and that they were affected by the Aircraft Crisis, which is a politically based crisis, at a higher level. The vulnerabilities that reduce the resilience of farmers from both crisis periods are sorted out as current working conditions, input costs, borrowing, lack of access to non-governmental organizations, lack of governance and policies. Adaptation methods developed against crises are ascertained as getting support and/or incentives, making innovative production, saving, getting interest-free loans from the brokers and borrowing. Since the dependency on single market and product were determined as vulnerabilities in the Aircraft Crisis period, unlike the Economic Crisis, it was observed that the product diversity was adopted as an adaptation method. Another important result is the importance of both policies to sustain the resilience of the sector and central state policy for the farmers. KEYWORDS: Agriculture sector, Crisis, Development, Policy, Resilience