İnsansız helikopterin itki/tork oranının iyileştirilmesi
Improvement the thrust/torque ratio of an unmanned helicopter
- Tez No: 627658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KONAR, DOÇ. DR. TUĞRUL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Uçak, planör, helikopter gibi insansız hava araçlarının (İHA) tasarımı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte popüler mühendislik çalışmalarından biri olmuştur. İHA'lar sabit veya döner kanatlı olarak farklı türlerde tasarlanmaktadırlar. Bu tasarımlarda ele alınması gereken konulardan biri de İHA'nın maksimum itki/tork oranının belirlenmesidir. Bu çalışmada, insansız helikopterin itki/tork oranının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, insansız bir helikopterin itki/tork oranını etkileyen pal parametrelerinden; palin uzunluğu, veter genişliği, kütle yoğunluğu ve burulma açısı, giriş parametreleri olarak seçilmiştir. Bu parametrelere karşılık elde edilecek itki/tork oranı ise çıkış parametresi olarak belirlenmiştir. Önerilen yaklaşımda, kullanılan giriş değerlerinin ± %5 oranında artırılıp-azaltılmasıyla, maksimum itki/tork oranı hesaplanmıştır. Bu hesaplamada, literatürde sıklıkla tercih edilen ve etkin sonuçlar sunan Yapay Arı Kolonisi (YAK) algoritmasından yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda referans alınan değerlere göre, yaklaşık %31 iyileşme elde edilmiştir. Simülasyon sonuçları, YAK algoritmasının, maksimum itki/tork değerine karşılık pal parametre değerlerinin kısa sürede ve kabul edilebilir hata oranıyla bulma konusunda oldukça iyi bir performans sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The design of unmanned aerial vehicles (UAV) such as aircraft, glider, helicopter has become one of the popular engineering studies with the development of technology. UAVs are designed in different types as fixed or rotary wings. One of the issues that should be addressed in these designs is to determine the maximum thrust/torque ratio of UAV. In this study, it is aimed to improve the thrust/torque ratio of the unmanned helicopter. For this purpose, one of the blade parameters that affect the thrust/torque ratio of an unmanned helicopter; blade length, blade chord, mass density and torsion angle are selected as input parameters. The impulse/torque ratio to be obtained against these parameters is determined as the output parameter. In the proposed approach, the maximum thrust/torque ratio was calculated by increasing or decreasing the input values used by ± 5%. In this calculation, Artificial Bee Colony (ABC) algorithm, which is preferred in the literature and provides effective results, was used. As a result of the study, approximately 31% improvement has been achieved according to the reference values. Simulation results showed that the ABC algorithm performs very well in finding the blade parameter values in a short time and with an acceptable error rate compared to the maximum thrust/torque value.