Obezite tanılı hastalarda idrarda bisfenol A düzeyinin incelenmesi
Investigation of bisphenol A level in urine in patients with obesity
  1. Tez No: 627702
  2. Yazar: AHMET BEYTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜZELÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk çağı obezite çocuklukta çok sayıda hastalığa neden olmakla beraber erişkin dönemde de yaşanacak birçok sistemik hastalığa zemin oluşturmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi prevelansı olan ve gittikçe artmaya devam eden bir halk sağlığı sorunudur. Östrojenik etkiler gösteren günlük yaşantımızda kontrol edemeyeceğimiz kadar maruz kaldığımız bir endokrin bozucu ajan olan Bisfenol A dünya genelinde çok yaygın kullanılmakta ve bu kullanım gittikçe artmaktadır. Amacımız bu iki güncel sorunun birbiriyle olan ilişkisini incelemek, ülkemiz ve bölgemizdeki verileri ortaya koymak ve buna dikkat çekmektir. Materyal ve Metod: Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Pediatri polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran akut veya kronik hastalığı bulunmayan, sürekli ilaç kullanım öyküsü olmayan 4-18 yaş arası obez olan ve obez olmayan tamamen sağılıklı çocuklar arasından gönüllülük esas alınarak çalışma grubu ve kontrol grubu oluşturuldu. Her gruba 40 katılımcı dahil edildi. Tüm katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, plastik matara kullanımı sorgulandı; boy, kilo, bel çevresi, sisitolik ve diastolik tansiyonları ölçüldü persentil aralıkları tespit edilerek değerlendirildi. Her katılımcıdan taze spot idrar örnekleri cam kaplara alınarak -80 ℃'de çalışma anına kadar muhafaza edildi. Çalışma günü numuneler oda sıcaklığında çözünmeye bırakıldı ve ölçümde bisfenol A yarışmalı ELISA kiti kullanıldı. Numuneler ve kit reaktifleri hazırlanıp bisfenol A düzeyleri ölçüldü. Numune absorbansları mikroplaka okuyucuda saptandı. Sonuçlar pg/mL olarak ifade edildi. Bulgular: Hasta grubunu yaş ortalaması 10,52±3,686 ay, cinsiyet dağılımı; %30'unun kız, %70'inin de erkek, kilo dağılımları; %60'ının >97 persantil, %20'sinin 90-97 persantil, %10'unun 75-90 persantil, boy dağılımları; %25'inin >97 persantil, %17,5'inin 3-10 persantil, %15'inin 75-90 persantil, %15'inin de 90-97 persantil, sistolik tansiyon dağılımları; %50'sinin 97 persantil, %25'sinin 95-97 X persantil olduğu ve plastik matara kullanımlarına bakıldığında; %75'inin kullandığı, %25'inin ise kullanmadığı saptandı. Kontrol grubunun yaş ortalaması ise 7,30±2,700 ay, cinsiyet dağılımı; %52,5'inin erkek, %47,5'inin kız, kilo dağılımları; %30'nun 10-25 persantil, %25'inin 50-75 persantil, %22,5'inin 25-50 persantil, %22,5'inin 75-90 persantil, boy dağılımı; %32,5'inin 50-75 persantil, %20'sinin 75-90 persantil, %12,5'inin 10-25 persantil, %12,5'inin 25-50 persantil, %12,5'inin >97 persantil, sistolik tansiyon dağılımı; %72,5'inin
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Although childhood obesity causes many diseases in childhood, it also provides a basis for many systemic diseases that will be experienced in adulthood. It is a public health problem that has a serious prevalence in our country and all over the World that continues to increase. Bisfenol A, which is an endocrine disrupting agent with estrogenic effects and which we are exposed to in our daily lives as much as we can not control, is very widely used worldwide and this usage is increasing. Our aim is to examine the relationship between these two current problems, to reveal the data in our country and region, and to draw attention to this. Material and Method: A study group and a control group were established on the basis of volunteering among children who are 4-6 years of age, who are obese and non-obese, who do not have acute or chronic disease, who do not have a history of continuous drug use, who applied to Harran University Training and Research Hospital General Pediatrics outpatient clinic for any reason. 40 participants were included in each group. All participants' ages, genders, and use of plastic flasks were questioned; height, weight, waist circumference, cystolic and diastolic blood pressure were measured, percentile intervals were determined and evaluated. Fresh spot urine samples from each participant were taken in glass containers and preserved until the study time at -80 degrees Celsius. On the working day, the samples were allowed to dissolve at room temperature and bisphenol A competing ELISA kit was used for measurement. Samples and kit reagents were prepared and bisphenol A levels were measured. Sample absorbances were detected in the microplate reader. Results are expressed in pg / mL. Results: The average age of the patient group was 10.52 ± 3.686 months, gender distribution; 30% are girls and 70% are boys, weight distributions; 60%> 97 percentile, 20% 90- 97 percentile, 10% 75-90 percentile, height distributions; 25%> 97 percentile, 17.5% 3-10 XII percentile, 15% 75-90 percentile, 15% 90-97 percentile, systolic blood pressure distributions; 97 percentile, 25% of 95-97 percentile and when looking at the use of plastic flasks; It was determined that 75% used and 25% did not. The average age of the control group was 7.30 ± 2.700 months, gender distribution; 52.5% are boys, 47.5% are girls, weight distributions; 10-25 percentile of 30%, 50-75 percentile of 25%, 25-50 percentile of 22.5%, 75-90 percentile of 22.5%, height distribution; 32.5% of the 50-75 percentile, 20% of the 75-90 percentile, 12.5% of the 10-25 percentile, 12.5% of the 25-50 percentile, 12.5% of the> 97% percentiles, systolic blood pressure distribution; 72.5% of the