Obstrüktif uyku apnesi olan adenotonsiller hipertrofili çocuklarda sistemik ve pulmoner hipertansiyon, kardiyak fonksiyonlar ve bunlara etki eden faktörlerin pre ve post adenotonsillektomi dönemlerinde değerlendirilmesi
Evaluation of systemic and pulmonary hypertension, cardiacfunctions and the factors affecting them in pre and post adenotonsillectomy periods in children with obstructive sleep apnea secondary to adenotonsillar hypertrophy,
- Tez No: 627701
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE UĞUR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromunun (OUAS) çocuklarda %2- 3,5 sıklığında görüldüğü tahmin edilmektedir. Adenotonsiller hipertrofi (ATH) çocuklarda OUAS' ın en sık nedenidir. OUAS çocuklarda hipertansiyon, sağ kalp yetmezliği, sol kalp yetmezliği, pulmoner hipertansiyon, aritmi gibi kardiyovasküler komorbiditelere ve oksidatif stres artışına yol açmaktadır. ATH'ye ikincil OUAS gelişen hastalarda ilk tedavi seçeneği olarak adenotonsillektomi operasyonu uygulanmaktadır. Çalışmamızda ATH'ye ikincil OUAS gelişen ve ek dahili hastalığı olmayan hastalarda adenotonsillektomi operasyonu öncesi ve sonrasında kardiyovasküler değişiklikler, hipertansiyon ve oksidatif stres varlığının araştırılması planlanmıştır. Çalışmaya Kasım 2018- Ekim 2019 tarihleri arasında Kulak-Burun-Boğaz Polikliniği'ne adenotonsiller hipertrofisi olan ve horlama şikayeti ile başvuran 28 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalama± standart sapma değeri= 8,2± 2,06 (4,51-12,69) olarak bulunmuştur. Hastalara polisomnografi (PSG) uygulanarak OUAS tanısı konulmuştur. OUAS tanısı alan hastalara Ekokardiyografi (EKO) ve elektrokardiyografi (EKG) tetkikleri yapılmış, 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü (ABPM) gerçekleştirilmiştir. Hastalardan kan serum örneği alınarak oksidan ve antioksidan parametreleri değerlendirilmiştir. Tüm hastalara adenotonsillektomi operasyonu uygulanmıştır. Postoperatif 6. ayda (3-9 ay) hastaların 22' si kontrol değerlendirme için başvurmuştur. Kontrol değerlendirmede PSG, EKO, EKG ve ABPM tekrar uygulanmıştır, oksidan ve antioksidan parametrelerin değerlendirilmesi için kontrol kan serum örneği alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is estimated that obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is seen with a frequency of 2- 3.5% in children. Adenotonsillar hypertrophy (ATH) is the most common cause of OSAS in children. OSAS leads to cardiovascular comorbidities such as hypertension, right heart failure, left heart failure, pulmonary hypertension, arrhythmia and increased oxidative stress. Adenotonsillectomy operation is applied as the first treatment option in patients who develop OSAS secondary to ATH. In our study, it was planned to investigate the presence of cardiovascular changes, hypertension and oxidative stress before and after adenotonsillectomy operation in patients with OSAS secondary to adenotonsillar hypertrophy and without additional internal disease. This study included 28 patients with adenotonsillar hypertrophy who admitted to otolaryngology clinics between November 2018 and October 2019. The mean age ± standard deviation value of the patients was found to be 8.2 ± 2.06 (4.51-12.69). OSAS was diagnosed by polysomnography (PSG). Echocardiography (ECHO) and electrocardiography (ECG) was performed on patients diagnosed with OSAS, and 24-hour ambulatory blood pressure measurement (ABPM) was performed. Oxidant and antioxidant parameters were evaluated in blood serum samples from patients. Adenotonsillectomy operation was applied to all patient. At the 6th postoperative month (3-9 month) 22 of the patients applied for control evaluation. In the control evaluation, PSG, ECHO, ECG and ABPM were reapplied, and control blood serum sample was taken.