2023-2024 yıllarında primer hipertansiyon tanısı alan hastaların tedavi öncesi ve sonrası mikroalbuminüri düzeylerinin ve kardiyolojik değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of microalbuminuria levels and cardiological evaluations before and after treatment in patients diagnosis of primary hypertension in 2023-2024
  1. Tez No: 923065
  2. Yazar: BERFİN TÜRKAN TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAHA AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hipertansiyon (HT) çocukluk döneminde sıklığı giderek artan, erişkin dönemde myokard enfarktüsü, serebrovasküler olay ve böbrek yetmezliği gibi önemli hedef organ hasarları yapabilen bir hastalıktır. Çocuklarda HT altta yatan kardiyak, renal, endokrinolojik veya başka bir nedene bağlı olarak geliştiyse sekonder HT, herhangi bir neden bulunamadıysa primer (esansiyel) HT olarak tanımlanır. Primer hipertansiyonun obezite, kötü ve düzensiz beslenme alışkanlığı, genetik yatkınlık, sedanter yaşam ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu hastalarda hedef organ hasarı bulguları nadiren de olsa ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple erken tanı ve uygun tedavi ile hedef organ hasarını önlemek önemlidir. Bu çalışmada, primer hipertansiyon tanısıyla izlenen çocuklarda, hipertansiyon tedavisi öncesi ve sonrası, ekokardiyografik verilerin, biyokimyasal parametrelerin ve idrar mikroalbumin düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 2023-2024 yılları arasında Çocuk Nefroloji polikliniklerinde primer HT tanısı alan, psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü olmayan ve ek bir hastalığı bulunmayan 25 hasta dahil edildi. Hastalar 6 ay arayla iki kez değerlendirildi. İlk değerlendirmede; yaş, cinsiyet, ağırlık, boy, vücut kitle indeksi (VKİ) ve standart deviasyon skorları (SDS) yanı sıra; serum kreatinin, albumin, glomeruler filtrasyon hızı(GFH), 24 saatlik idrarda mikroalbumin sonuçları kayıt altına alındı. 24 saatlik kan basıncı ölçümleri ve SDS değerleri hesaplandı. Ekokardiyografik incelemeyle sol ventrikül kütle indeksleri ölçüldü. 6 ay sonra yapılan ikinci değerlendirmede yukarıda sayılan tetkikler tekrarlandı. Çalışmaya alınan 25 primer hipertansiyon hastasının 17'si erkek (%68), 8'i (%32) kızdı. Yaş ortalaması 13 yıl idi. VKİ +2SDS üzerinde olan 5 hasta (%20) mevcuttu. GFH tüm hastalarda yaşlarına göre normal aralıktaydı. 17 hastaya (%68) tedavi olarak kalsiyum kanal blokeri başlandı. 8 hastaya (%32) yaşam tarzı değişikliği ve uygun diyet önerildi.
Özet (Çeviri)
Hypertension (HT) is a disease that has increasing frequency in childhood. It can cause significant target organ damage such as myocardial infarction, cerebrovascular events and renal failure in adulthood. HT in children is defined as secondary HT if it develops due to an underlying cardiac, renal, endocrinologic or other cause, and as primary (essential) HT if no underlying cause is found. Primary hypertension is thought to be associated with obesity, poor and irregular eating habits, genetic predisposition and sedentary lifestyle. In these patients, signs of target organ damage may rarely occur. Therefore, it is important to prevent target organ damage with early diagnosis and appropriate treatment. In this study, we aimed to compare echocardiographic data, biochemical parameters and urinary microalbumin levels before and after hypertension treatment in children with primary hypertension. The study included 25 patients who were diagnosed with primary HT in Pediatric Nephrology outpatient clinics between 2023 and 2024, had no history of psychiatric drug use and no comorbidities. Patients were evaluated twice at 6-month intervals. In the first evaluation; age, gender, weight, height, body massindex (BMI) and Standard deviation scores (SDS) as well as serum creatinine, albumin, glomerular filtration rate (GFR), and microalbumin in 24-hour urine were recorded. 24-hour blood pressure measurements and SDS values were calculated. Lef tventricular massi ndexes were measured by echocardiographic examination. After 6 months, the above-mentioned investigations were repeated at these condevaluation. Of the 25 patients with primary hypertension included in the study, 17 (68%) were male and 8 (32%) were female. The mean age was 13 years. There were 5 patients (20%) with BMI above +2SDS. GFR was in the normal range in all patients. 17 patients (68%) were started on calcium channel blockers. 8 patients (32%) were recommended life style changes and appropriate diet.