Şizofreni tanılı hastalarda madde kullanımı ve psikolojik dayanıklılık ilişkisi
Substance use in schizophrenia patients and relationship with psychological resilience
- Tez No: 627715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvuran ve şizofreni tanısı ile takip edilen hastalarda madde kullanımı ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne bağlı polikliniklerde ayaktan tedavi gören, DSM-V'e göre şizofreni tanısı alan ve psikoaktif madde (PAM) kullanım öyküsü olan 40 erkek hasta ile yaşam boyu PAM kullanımı olmamış 40 erkek hasta dâhil edilmiştir. Hastalarla yapılan klinik görüşme ile sosyodemografik ve klinik özellikler veri formu doldurulmuş, hastalara Pozitif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (PSDÖ), Negatif Semptomları Değerlendirme Ölçeği (NSDÖ), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği (CŞDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Connor-Davidson Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (CDPDÖ) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: It is aimed to investigate the relationship between substance use and psychological resilience in patients who have been followed up by Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery and diagnosed as schizophrenia. METHOD: 40 male patients with and without substance use patients who have been followed up by the outpatient clinics of Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery and diagnosed as schizophrenia according to DSM-V included in our research. Sociodemographic and clinical features data form was filled with clinical interview with patients. Illness and symptom severity was measured by Scale for the Assessment of the Positive Symptoms (SAPS), Scale for the Assessment of the Negative Symptoms (SANS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Connor-Davidson Resilience Scale (CDRISC) and Calgary Depression Scale (CDSS).