Farklı sabit lingual retainer uygulamalarının stabilite ve periodontal sağlık üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different fixed lingual retainer applications on stability and periodontal health
  1. Tez No: 627714
  2. Yazar: RABİA ADANUR ATMACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOKAKOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın amacı farklı materyallerden yapılan sabit lingual retainerların mandibula ön bölge dişlerinin stabilitesi ve periodontal sağlığı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya çekimsiz ortodontik tedavi görmüş 132 hasta dahil edilmiştir. Grup 1'deki hastalara 0.016x0.022 inç dead-soft tel, Grup 2'deki hastalara 0.0215 inç 5 sarmallı paslanmaz çelik tel, Grup 3'teki hastalara 0.014x0.014 inç nitinol retainer ve Grup 4'teki hastalara direkt bonding retainer uygulanmıştır. Tedavi öncesinde, bitiminde, tedaviden 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay sonra hastaların dijital modelleri elde edilmiştir. Little'ın düzensizlik indeksi, interkanin mesafe ve ark uzunluğu gibi stabiliteyi değerlendiren ölçümler yapılmıştır. Periodontal sağlığı değerlendirmek için ise plak indeksi, gingival indeks ve diş taşı indeksi kullanılmıştır. Little indeksi Grup 3 haricindeki gruplarda anlamlı artış gösterirken, interkanin mesafe tüm gruplarda anlamlı azalma göstermiştir. Ark uzunluğu değerleri ise zamanla Grup 1'de değişiklik göstermezken, Grup 2 ve Grup 3'te anlamlı azalma, Grup 4'te ise anlamlı artma göstermiştir. Bir yılın sonunda Little indeksindeki değişimin Grup 4'te Grup 2 ve Grup 3'ten, Grup 1'de ise Grup 3'ten anlamlı derecede daha fazla olduğu bulunmuştur. Plak ve diş taşı indeksi tüm gruplarda, gingival indeks ise Grup 3 haricindeki tüm gruplarda anlamlı artış göstermiştir. Bir yılın sonunda periodontal indekslerdeki değişimler değerlendirildiğinde gruplar arasında farklılık olmadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre lingual retainer yapımında nitinol retainerin veya 0.0215 inç 5 sarmallı paslanmaz çelik telden yapılan retainerın kullanılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of lingual retainers made from different materials on the stability and periodontal health of the mandibular anterior teeth. One hundred and thirty-two patients who had undergone nonextraction treatment were included in the study. In group 1, 0.016x0.022-in dead-soft wire, in group 2, 0.0215-in 5-stranded stainless steel wire, in group 3, 0.014x0.014-in nitinol retainer and in group 4, direct bonding retainer were used. Pretreatment, posttreatment, and posttreatment 3-month, 6-month, 9-month and 12-month digital models were obtained. Measurements that evaluate stability such as Little's index, intercanine distance and arch length were performed. To evaluate periodontal health, plaque index, gingival index and calculus index calculations were performed. Little's index significantly increased except for Group 3 and intercanine distance significantly decreased in all groups. While arch length did not change in Group 1 within times, arch length decreased in Groups 2 and 3 and increased in Group 4. At the end of one year, the changes in Little's index were found to be significantly higher in Group 4 than in Groups 2 and 3, and in Group 1 than Group 3. Plaque and calculus indices significantly increased in all groups. Gingival index significantly increased in all groups except for Group 3. At the end of one year, no significant differences were found between the groups in terms of changes in periodontal indices. According to our findings, it was recommended to use nitinol retainer or 0.0215-in 5-stranded stainless steel wire in fabrication of lingual retainer.