Kapalı alan ve açık alan rekreasyonel etkinliklere katılan bireylerin psikolojik dayanıklılık ve yaratıcılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of psychological hardiness and creativity levels of individuals participating indoor and outdoor recreational activities
  1. Tez No: 627716
  2. Yazar: İLTERİŞ KAAN GEVİŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı kapalı alan ve açık alan rekreatif etkinliklere katılan bireylerin psikolojik dayanıklılık ve yaratıcılık düzeylerini incelemektir. Çalışmada katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeylerini belirlemek için, Işık (2016) tarafından geliştirilen“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve yaratıcı kişilik özelliklerini belirlemek için, Şahin ve Danışman (2017) tarafından geliştirilen“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma örnekleminin belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 24 kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, Independent Samples t-test ve One-way ANOVA kullanılmıştır. Araştırmaya 219 Erkek (%53,3), 192 Kadın (%46,7) olmak üzere toplam 411 kişi gönüllü olarak katılım göstermiştir. Analiz sonuçları incelendiğinde, katılımcıların yaratıcı kişilik özellikleri ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ek olarak, katılımcıların yaratıcı kişilik özellikleri ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre, katılımcıların yaratıcı kişilik özellikleri arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeyleri de artış göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Theaim of this study was to investigate the psychological hardiess and creativity levels of individuals participating to indoor and outdoor recreational activities. In the study, to determine the psychological hardiness and creativity levels,“Psychological Hardiness Scale”developed by Işık (2016) and“Creative Personality Traits Scale”developed by Şahin and Danışman (2017) were used. Convenience sampling method was chosen for sample selection. Descriptive statistics, Independent Samples t-test and One-way ANOVA were used in the analysis of the data obtained using the IBM SPSS Statistics 24. A total of 411 participants, 219 men (53.3%) and 192 women (46.7%), participated in the study voluntarily. When the analysis results were analyzed, it was found that the participants' creative personality traits and psychological hardiness levels differ according to some demographic variables. In addition, it was determined that there was a statistically significant relationship between the participants' creative personality traits and psychological hardiness levels. Accordingly, as the participants' creative personality traits increase, their psychological hardiness levels also increase.