Öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile iyilik hali ve özyeterlik inancı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Afyonkarahisar ili örneği
Investigation of the relationship between teachers lifelong learning tendencies and well-being and their self-efficacy beliefs: Example of Afyonkarahisar province
  1. Tez No: 627767
  2. Yazar: ŞAKİR AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile iyilik hali ve özyeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar'da görev yapan 8713 öğretmen; örneklemini ise bu evrenden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 407 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgiler Formu”, Gür Erdoğan ve Arsal (2016) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilim Ölçeği”, Diener ve arkadaşları (2009) tarafından geliştirilen ve Fidan ve Usta (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“İyilik Hali Ölçeği”ve Çolak ve arkadaşları (2017) tarafından geliştirilen“Öğretmen Özyeterlik İnancı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma elde edilen verilerin analizi, tüm analizlerde anlamlılık düzeyi (p) 0.05 esas alınarak SPSS 23.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. Ölçme araçları için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Veri analizlerinde betimsel istatistikler, Pearson Çarpım Moment Korelasyon Testi, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi, Bağımsız Grup t-Tesiti ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin, iyilik hali ve özyeterlik inanç düzeylerin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, iyilik hali ve özyeterlik inanç düzeyleri arasında pozitif yönde, orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' lifelong learning tendencies and well-being and their self-efficacy beliefs. The universe of the study consists of 8713 teachers working in Afyonkarahisar in the 2018-2019 academic year; the sampling is composed of 407 teachers that selected from this universe with the appropriate sampling method.“Personal Information Form”;“Lifelong Learning Trend Scale”developed by Gür Erdoğan and Arsal (2016);“The Flourishing Scale”developed by Diener et al. (2009) and adapted to Turkish by Fidan and Usta (2013);“Teacher Self-Efficacy Belief Scale”developed by Çolak et al. (2017) were used as data collection tools in the research. The analysis of the research data was carried out using the SPSS 23.0 package program based on the significance level (p) 0.05 in all analyzes. Cronbach Alpha coefficient was calculated for the measurement tools. Descriptive statistics, Pearson Product Moment Correlation Test, Multiple Linear Regression Analysis, Independent Group t-Test and ANOVA tests were used in data analysis. As a result of the research, it was observed that teachers' lifelong learning tendencies, well-being and self-efficacy belief scores were high. It was observed that there was a positive and moderately statistically significant relationship between teachers' lifelong learning tendencies, well-being and self-efficacy belief levels.