V. Haçlı Seferi (1217-1221)
Fifth Crusade (1217-1221)
  1. Tez No: 627910
  2. Yazar: SEMA TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI AHMET SEZİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hristiyanların sözde Doğulu dindaşlarını kurtarmak için giriştiği 1095-1291 yılları arasında gerçekleşen Haçlı Seferleri, Avrupa ile İslâm Dünyası üzerinde derin etkiler bırakmış tarihi olaylar zinciridir. Tezimize Konu olan V. Haçlı Seferi, Selâhaddîn Eyyûbî'nin Mısır'da hâkimiyetini sağlamlaştırmasının ardından, Haçlıların bölgeye yaptıkları en geniş kapsamlı askerî hareket olmuştur. Bundan sonra yapılan Haçlı Seferlerine bir de Moğol sorunu eklenince, İslam Dünyası oldukça çetin bir mücadele ile karşı karşıya kalmıştır. Müslümanlar, mevcut her iki tehlike karşısında hâkimiyetlerini korumayı başardıkları gibi, bölgedeki Latin Krallıklarına da son verebilmişlerdir. V. Haçlı Seferi 1221 yılında Haçlıların yenilgisi ile son bulmuştur. Anahtar Kavramlar: Haçlılar, V. Haçlı Seferi, Eyyûbîler
Özet (Çeviri)
The Crusades which took place between 1095-1291 when Christians embarked to save their supposed Eastern fellows, is a chain of historical events that had a profound impact on Europe and the Islamic World The 5th Crusade, whic was the subject of our thesis, was the most comprehensive military movement of the Crusaders to the region, after Selahaddin Eyyûbî consolidate his rule in Egypt. When the Mongolian problem was added to the Crusades, which were made after that, the Islamic world remained in a very difficult situatian As well as Muslims managed to maintain their dominance in the face of both existing dangers, they were able to end the Latin Kingdoms in the region. V. Crusade ended in 1221 with the defeat of the Crusaders. Keyworsd: Fifth Crusade, Christian, Muslim, Egypt, Damietta