Yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelinin değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of the potential of renewable energy sources: Case of Turkey
- Tez No: 627947
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Energy, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya ülkeleri ortaya çıkan bu sorunları gidermek ve gelişmenin devamı için sürdürülebilir kalkınmayı benimsemişledir.Dolayısıyla bu anlayış içerisinde yenilenebilir enerji kaynakları gelişmeye başlamıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları çevreye ve toplum sağlığına olumsuz bir durumunun olmaması, ekonomik bir hammadde desteği sunması ve kullanımdan sonra eksilmemesi özelliği ile dikkat çekmektedir.Bu çalışmada sürdürülebilir kalkınmada önemli yer alan yenilebilir enerji kaynaklarının önemi anlatılmıştır. Fosil kaynaklı yakıtlar ile oluşan ekonomi, çevre ve dışa bağımlılık gibi olumsuz etmenlerin yenilenebilir enerji kaynakları ile çözümlenebileceği gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Therefore, renewable energy sources have started to develop within this understanding. Renewable energy sources attract attention due to the fact that they do not have a negative situation to the environment and public health, they provide an economic raw material support and do not decrease after use. Today, countries of the world are in a race of development and industry. Clean energy has come to the forefront within the concept of sustainable development. Renewable energy provided positive gains to the economy against employment and environmental factors in this development race.In this study, the importance of renewable energy sources that are important in sustainable development is explained. It has been shown that the negative factors such as created by fossil fuels economy, environment and foreign dependence can be resolved with renewable energy sources.