Deneysel donma yanığı modelinde kök hücre etkilerinin araştırılması
Research of stem cell effects on an experimental frostbite model
- Tez No: 627953
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA KARŞIDAĞ, DOÇ. DR. FATİH IRMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ Donma yanığı, güncel tedavi yöntemlerine rağmen yol açabildiği fonksiyonel morbiditelerden dolayı kötü prognozlu bir yaralanma tipidir. Stromal vasküler fraksiyon, birçok deneysel ve klinik çalışmada yara iyileşmesi ve vaskülogenezi arttırıcı özelliği kanıtlanmış, otolog bir bileşendir. Çalışmamız deneysel donma yanığı iyileşmesinde stromal vasküler fraksiyon uygulamasının etkilerini ortaya koymayı amaçladı. GEREÇ VE YÖNTEMLER Çalışmada toplam 25 sıçan kullanıldı. 5 sıçan bilateral inguinal yağ dokusundan stromal vasküler fraksiyon hazırlanması için kullanılıp, sakrifiye edildi. 20 adet sıçan 10'ar adetlik 2 gruba bölünerek, her sıçanın sırt bölgesinde 18 mm çapında likit nitrojenle soğutulmuş (-196 derece Celsius) yuvarlak prob kullanılarak donma yanığı oluşturuldu. Deney grubundaki donma yanığı oluşturulan alanlara subkutan olarak daha önce hazırlanmış stromal vasküler fraksiyon enjekte edildi. Kontrol grubundaki aynı alanlara, stromal vasküler fraksiyon ile aynı miktarda fosfat tamponlu tuz çözeltisi enjekte edildi. 5. ve 14. günlerde histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirmeler için biyopsiler alındı. Makroskopik değerlendirme için aynı günlerde yara alanı fotoğrafları çekildi. 14. gün her 2 gruptaki doku perfüzyonu indosiyanin yeşili anjiyografi (SPY sistemi) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND Despite current treatment modalities, frostbite is still a bad prognosis injury which may cause functional morbidities. Several experimental and clinical studies demonstrated that stromal vascular fraction is an autologous mixture, improving wound healing and vasculogenesis. Our study aims to show beneficial effects of stromal vascular fraction on experimental frostbite healing. METHODS 5 rats were used to harvest stromal vascular fraction after excision of their inguinal fat pads, and sacrificed. 20 rats were divided to 2 groups of 10. A frostbite injury was created on each rat using a cryoprobe of 18 mm diameter frozen with liquid nitrogen (-196 degrees Celcius). SVF group received stromal vascular fraction whereas control group received phosphate-buffered saline. All injections were performed subcutaneously within the frostbite injury area. Biopsies were performed on 5th and 14th days for histopathologic and immunochemical evaluations. Photographs were taken on same days for macroscopic analysis. Both groups' tissue perfusion rate were assessed on 14th day with indocyanine green angiography (SPY system).