Digital miksoid psödokist lezyonlarının drenaj ve kompresyon ile tedavisi
Drainage and compression therapy in the treatment of digital myxoid pseudocyst
- Tez No: 627954
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÖKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Digital miksoid psödokist olgularının tedavisinde cerrahi eksizyon, kriyoterapi, sklerozan madde enjeksiyonu, karbondioksit lazer, intralezyonel steroid, basit delme gibi yöntemler uygulanmaktadır. Cerrahi yöntemlerin başarı oranları yüksek olmakla birlikte komplikasyon oranları da yüksektir. Diğer yöntemlerde ise başarı oranları cerrahi yöntemlere göre daha düşüktür. Bu nedenle DMPK lezyonlarının ideal tedavi arayışı sürmektedir. Literatürde, drenaj ile beraber kompresyon uygulamalarının bir diğer benign kistik lezyon olan auriküler psödokistin tedavisinde tek başına drenaj tedavisine göre daha başarılı olabileceği bildirilmektedir (1). Dijital miksoid psödokist lezyonlarında da drenaj sonrası kompresyon tedavisinin etkinliği arttıracağı düşünülebilir. Bu çalışmada da DMPK'lerin drenaj ile beraberinde uygulanacak kompresyon tedavisinin etkinliğinin araştırılması planlandı.: Çalışmamızda kliniğimize başvuran, DMPK tanısı almış olgularda drenaj ve kompresyon tedavisinin etkinliği değerlendirildi.Çalışmaya dahil edilen 14 olgunun 4'ü (%28,6) erkek, 10'u (%71,4) kadındı. Olguların yaşları 43 ile 88 arasında değişmekteydi, ortalama yaş 60,64 ± 13.40 idi. Hastalara gerçekleştirilebilen vizit sayısı ortalama 3.5 ± 1.74 (min 1, max 6) idi. Ortalama delme sayısı 2.5 ± 1.55 (min 1, max 5) idi. On dört olguda saptanan 16 lezyonun 15'ine tedavi öncesinde ultrasonografi gerçekleştirilebildi. Bu incelemede lezyonların en geniş ölçülen çaplarının ortalaması 4.62 ± 2.64 (min 1.3, max 12) mm, ortanca ise 4.2 mm idi. İki kez delme ve baskı bandajı uygulamasının 2. haftasında 14 olgunun 16 lezyonunun 11'ine ultrasonografik inceleme gerçekleştirilebildi. Bu lezyonlarda ölçülen en uzun çapların ortalaması 2.55 ± 1.93 (min 0, max 5.5) mm, ortanca 2.5 mm idi. Kistlerin en geniş çaplarındaki ultrasonografik olarak saptanan bu azalma istatiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0.003, Wilcoxon Signed Ranks Test). Tedavisi ve takibi gerçekleştirilebilen 11 olgu klinik olarak değerlendirildiğinde 4'ünde (%36,4) tam yanıt, 4'ünde (%36,4) kısmi yanıt, 3'ünde (%27,3) ise yanıtsızlık saptandı. Vizit sayısı ortancası tam yanıt alınan olgularda 5, kısmi yanıt alınan olgularda 4, yanıtsız olgularda ise 3 idi. Drenaj ve kompresyon, DMPK'lerin tedavisinde etkili gibi görünmekle birlikte, daha kesin sonuçlar için, fazla sayıda olgu ve daha uzun süre takip ile gerçekleştirilecek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Treatment options for digital myxoid pseudocyst include surgery, cryotherapy, sclerotherapy, carbon dioxide laser, intralesional steroid, and puncture. Although the success rate of surgical methods is high, the complication rate is also comparatively high. Other non-surgical treatment methods' success rates are lower than surgical methods. Therefore, the search for an ideal treatment method to treat DMPC continues today. In the literature, it has been reported that compression with drainage is more successful than compression therapy alone in the treatment of auricular pseudocyst, which is another benign cystic lesion. It can be thought that compression therapy after drainage will increase the effectiveness of DMPC treatment. Hereby, it is aimed to investigate the effectiveness of compression therapy to be applied with drainage.The effectiveness of drainage and compression therapy was evaluated in patients who were admitted to our clinic and diagnosed with DMPC. Of the 14 cases included in the study, 4 (28,6%) were male and 10 (71,4%) were female. The ages of the cases ranged between 43 and 88, the mean age was 60.64 ± 13.40. The number of visits that can be performed to patients was 3.5 ± 1.74 (min 1, max 6). The average number of punctures was 2.5 ± 1.55 (min 1, max 5). Ultrasound could be performed in 15 of 16 lesions detected in 14 cases before treatment. In this study, the mean of the largest measured diameters of the lesions was 4.62 ± 2.64 (min 1.3, max 12) mm, and the median was 4.2 mm. Ultrasonographic examination was performed in 11 out of 16 lesions of 14 cases in the second week of twice the application of drainage and pressure bandages. The average of the longest diameters measured in these lesions was 2.55 ± 1.93 (min 0, max 5.5) mm, and median 2.5 mm. This reduction in the longest diameter of the cysts was found to be statistically significant (p = 0.003, Wilcoxon Signed Ranks Test). When 11 patients, whose treatment and follow-up was performed, were evaluated clinically, 4 (36,4%) had a complete response, 4 (36,4%) partial response, and 3 (27,3%) unresponsive. The median number of visits was 5 in cases with complete response, 4 in cases with partial response, and 3 in cases unresponsive.Although drainage and compression appear to be effective in the treatment of DMPCs, studies with more cases and longer follow-up are needed for more precise results.