Okul öncesi çocuklarda cinsel istismarı önlemeye yönelik yaratıcı drama yöntemiyle geliştirilen bedenim benim özelimdir eğitim programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation effectiveness of the my body is my special training program developed by the creative drama method for pre-school children to prevent sexual abuse
  1. Tez No: 627989
  2. Yazar: DUYGU KEMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İŞLER DALGIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Yaratıcı drama yöntemiyle geliştirilen Bedenim Benim Özelimdir Eğitim Programının 5-6 yaş grubu çocuklarda cinsel istismarı önlemeye yönelik bedeni tanıma ve beden güvenliği ile ilgili bilgi kazandırmaya etkisini belirlemektir. Yöntem: Ön test, son test deseninde kontrol gruplu deneysel bir çalışmadır. Ağustos 2018-Mart 2020 tarihleri arasında yürütülen araştırmanın veri toplama aşaması, Antalya'da iki bağımsız anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırma basit randomizasyon yöntemi ile belirlenen iki bağımsız anaokulundan biri girişim (anaokulu-1, n=44) ve diğeri kontrol (anaokulu-2, n=43) grubu olmak üzere 5-6 yaş grubu toplam 87 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Girişim grubundaki çocuklara araştırmacılar tarafından yaratıcı drama yöntemi ile geliştirilen Bedenim Benim Özelimdir Eğitim Programı 3 haftalık süreçte sekiz oturum şeklinde uygulanmıştır.“Çocuk ve Aile Tanıtım Formu”ve“Bedeni Tanıma ve Beden Güvenliği Bilgi Formu”ile toplanan veriler, Pearson Ki-Kare Testi, Fisher'ın Kesin Testi ve T testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effectiveness of the My Body is My Special Training Program which was developed with the creative drama method, to gain information about body recognition and body safety preventing sexual abuse in 5-6 age group children. Method: It is a experimental study conducted with a control group in the pretest-post-test design. The data collection stage of the study which was carried out between August 2018-March 2020, was realized in two independent kindergartens in Antalya. The study was completed with a total of 87 children in the 5-6 age group, as one of the two independent kindergartens determined by simple randomization method, one is the intervention (kindergarten-1, n = 44) and the other is the control (kindergarten-2, n = 43). My Body Is My Privacy Training Program, developed by researchers via creative drama method, was applied to children in the intervention group as eight sessions in 3 weeks. The data collected via“Child and Family Introductory Form”and“Knowing the Body and Body Safety Information Form”, were analyzed with the Pearson's Chi-Square Test, Fisher's Exact Test and T-test.