Bilgi anlayışının din eğitimi alanına etkisi: İhvân-ı Safâ örneği
The effect of understanding of knowledge on religious education field: The case of brethren of purity (İkhwān al-Safā)
  1. Tez No: 627988
  2. Yazar: ŞEYMA GEÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGRUL YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Religion, Education and Training, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgi anlayışının eğitim ve din eğitimi alanına etkisini ve İhvân-ı Safâ'da bunun nasıl tezahür ettiğini incelemektir. Bu bağlamda öncelikle bilgi olgusu ele alınmış ve bilginin Nesnelci ve Yapılandırmacı yaklaşımlar özelinde eğitime/din eğitimine etkisi incelenmiştir. Buradan hareketle bilgi hakkındaki farklı yaklaşımların eğitimi-öğretimi şekillendirdiği görülmüştür. Daha sonra İhvân-ı Safâ'nın bilgi anlayışı üzerinde durulmuş ve bu anlayış çerçevesinde yaptıkları eğitim/din eğitimi, Nesnelci ve Yapılandırmacı yaklaşımlar bağlamında değerlendirilmiştir. Buna göre İhvân-ı Safâ'nın felsefesinde insanın merkezde olduğu, bilgi konusunda eklektik bir yapıya sahip oldukları, bilgi kaynaklarını duyu, akıl, burhan, vahiy ve ilham olarak kabul ettikleri tespit edilmiştir. İhvân-ı Safâ'nın eğitim felsefesine öğretmen ve öğrenci, öğrenme ve öğretme durumları açısından bakıldığında hem Nesnelci hem de Yapılandırmacı niteliklerle benzerliklere sahip olduğu, bununla birlikte Nesnelci yaklaşımla olan benzerliklerin daha ağır bastığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the understanding of knowledge on the field of education and religious education and how this is manifested in Ikhwān al-Ṣafā. In this context, first of all, the fact of knowledge is handled and the effect of knowledge on education/religious education is investigated in line with Objectivist and Constructivist approaches. From this point of view, it is seen that different approaches about knowledge shape education and teaching. Then, Ikhwān al-Ṣafā's understanding of knowledge is emphasized and the education/religious education they conducted within the framework of this understanding is evaluated within the context of Objectivist and Constructivist approaches. Accordingly, in the philosophy of Ikhwān al-Ṣafā, it is determined that human beings are at the center, they have an eclectic structure about information, and they accept the sources of information as sense, reason, burhān, revelation and inspiration. When the educational philosophy of Ikhwān al-Ṣafā is considered in terms of teacher and student, learning and teaching situations, it is determined that it has similarities with both Objectivist and Constructivist qualities, however, similarities with Objectivist approach are more dominant.