Yazılım geliştirme süreçlerinde Scrum'ı tercih eden işletmelerin çevik dönüşümüne etki eden faktörlerin incelenmesi
Factors that affecting the agile transformation of the organizations which prefer Scrum in their software development processes
- Tez No: 627991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. FEVZİ ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte, müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerinde hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Bu değişimlere ve gelişmelere ayak uyduramayan işletmeler zamanla rakipleri ile rekabet edemez duruma gelmekte ve faaliyetlerini sonlandırmaktadır. Bu durum yazılım geliştirme yapan işletmeler için de geçerlidir. Yazılım geliştirme yapan işletmelerin yoğun rekabet ortamında hayatta kalabilmeleri için bilişim sektöründeki gelişmelere ayak uydurmaları ve değişen müşteri ihtiyaçlarına hızlı yanıt verebilmeleri gerekmektedir. Yazılım sektöründe projeler bir yıl veya bir yılı aşkın bir sürede geliştirilebilmektedir. Söz konusu projeler geleneksel yöntemlerle geliştirildiğinde, proje süresince müşteri ihtiyaç ve çevre koşullarında olabilecek değişimlerden dolayı proje sonunda ortaya çıkan ürünlerin, müşteri ihtiyacını karşılayacak güncellikte olmaması ile sonuçlanabilmektedir. Müşterilerin, yazılım geliştirme yapan işletmelerden beklentileri; değişen ihtiyaçlara hızlı uyum sağlamaları ve proje teslimatlarını daha kısa sürede gerçekleştirmeleridir. Bu sebepten, değişen müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı yanıt vermek ve müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla çevik yazılım yöntemleri, yazılım sektöründeki işletmelerce uygulanmaya başlanmış olup, gün geçtikçe daha fazla işletme tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Çevik yazılımda en çok kullanılan yöntemlerden biri olan Scrum, Türkiye'de ve dünyada birçok işletme tarafından geniş bir uygulama alanına sahiptir. Buna rağmen, Scrum'ın her zaman başarılı bir şekilde uygulanamadığı ve organizasyonların Scrum'a geçiş sürecinde bir takım problemler yaşadığı durumlarla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunun sonucu olarak, Scrum yönteminin organizasyona getireceği fayda ve geleneksel yöntemlere göre üstünlüğü sık sık tartışılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Türkiye'de yazılım projelerinde çevik yöntemlerin kullanımı ve söz konusu yöntemlerden biri olan Scrum uygulamalarının ne derecede gerçekleştirildiği araştırılmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin yazılım geliştirme departmanlarında farklı pozisyonlarda çalışanların, çalıştıkları işletmelerdeki çevik yöntem kullanımları incelenmiştir. Bununla birlikte, söz konusu çalışanların Scrum ve çalıştıkları işletmelerde Scrum'ın uygulanma derecesi hakkındaki düşünceleri irdelenmiştir İşletmelerin çevik dönüşümdeki başarısı çevik dönüşüm ve Scrum konularında uzman olan çevik koçların görüşleri doğrultusunda literatürde önemli görülen çeşitli faktörlerle birlikte değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, çevik dönüşüm sürecine organizasyonun tamamının dahil edilmesi ve gerektiğinde değişimin organizasyon kültürüne yayılması, dönüşüm için organizasyon içerisinde gerekli bilginin, değişim ortamının ve üst yönetimin desteğinin sağlanmasının, çevik dönüşüm sürecinin başarılı olarak gerçekleştirilmesinde önemli olarak görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is a rapid change in customer needs and expectations with the latest technological developments. Companies that cannot keep up with these changes and developments have problems to compete with their rivals in time. This fact also seen for companies engaged in software development. Software development companies need to keep up with developments in the technolgy and respond quickly to changing customer needs in order to survive in an intense competitive environment. However, in the software sector, projects be developed over a period of one year or more. When companies develop these projects with traditional metholodogies, customer needs and environmental conditions frequently change. In this case, the project may result in updated products at the end of the project and these products do not have the ability to meet the customer needs. Customers expect from companies adapt to the changing needs and deliver project deliveries in a shorter time. For this reason, agile software methologies have been prefeered by many companies in the software sector in order to respond faster to changing customer needs and to ensure customer satisfaction. Scrum is one of the most widely used method of agile software and it has a wide range of applications by many businesses in Turkey and the world. Nevertheless, unsuccessfully Scrum implementation and companies face some problems in the transition to Scrum are often encountered. As a result, it is the advantage of the Scrum and its superiority over traditional methods stated frequently. In this study, the use of agile methologies and the success of Scrum transformation in software projects in Turkey is researched. In this regard, the use of agile methologies and Scrum usage was examined in different sectors. In additoion, the opinions of the employees in question about Scrum and the degree of implementation of Scrum in the companies they work in were examined. Moreover, the success of organizational agile transformation is evaluated with various factors that are considered important in the literature in accordance with expert opinions. As a result of this study, it has been concluded that the agile transformation process has been realized more successfully in organizations that include the entire organization in the process of agile transformation, spread the change to the whole organization, change the culture of the organization and provide the support of the management.