Acil servise başvuran göçmenlerin demografik özellikleri
  1. Tez No: 627992
  2. Yazar: MUHARREM CEM KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AHMET TÜRKDOĞAN, DR. EMİN UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bulgular: Çalışma süresince acil servise yapılan 1961643 başvurunun 131.308'i (%6,69) göçmen hasta olup, has¬taların 51592'si erkek (%39), 79716'sı (%61) kadın olarak tespit edildi. Hastaların triaj kategorilerine bakıldığında %74,88'i sarı alan, %23,59'u yeşil alan, %1,52'si kırmızı alan başvurularıydı. Geliş zamanına göre en çok başvurunun yapıldığı gün pazar iken, en sık başvurunun yapıldığı saatler 11:00-23:00 arasıydı. En sık başvuru nedenleri baş ağrısı, göğüs ağrısı ve kusmaydı. En sık tanılar sırasıyla“R”kodu ile girilen belirti, bulgu ve anormal klinik ve laboratuvar sonuçları (%52,53),“ O”kodu ile girilen gebelik, doğum ve lohusalık (%16,46) ve“J”kodu ile girilen solunum sistemi hastalıklarıydı (%7,3). Hastaların 8218'sine konsültasyon istenmişti. Kadın hastalıkları ve doğum kliniği en çok konsültasyon istenen bölümdü (%25,8). Yine kadın hastalıkları ve doğum kliniği en çok yatış yapılan servisti (%75)
Özet (Çeviri)
Results: During the study period, 131.308 (6.69%) of the 1.961.643 applications for emergency services were migrant patients. 51.592 of the cases (39%) were male, 79.716 of the cases (61%) were female. Triage categories of the patients in yellow, green and red zone were 74,88%, 23,59%, 1,52% respectively. Most common presentation day was sunday and the time period was between 11 a.m and 23 p.m. Headache, Chest pain and vomiting were the most common complaints. Most common ED diagnosis were sign, symptoms and abnormal clinical laboratory results coded with“R”(52.53%); pregnancy, childbearing, puerperality coded with“O”(16,46) (and respiratory system diseases coded with“J”(7.3%). In other cases, consultation was requested in 8218 cases. obstetrics and gynecology was the most consulted department (25,8%) Again, obstetrics and gynecology was the most admitted service (75%).