Tarihi altyapısıyla Türkiye'de hâkim eğitimi
Judicial training in Turkey with its historical background
- Tez No: 627993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KESKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adalet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Adalet toplumu bir arada tutan bir bağdır. O nedenle mülkün (devletin) temeli olan adaletin uygulayıcıları ise hakimlerdir. Hakimlerin iyi bir adalet uygulayıcı olmasında eğitim çok büyük bir öneme sahiptir. O nedenle bu çalışmamızda hakim eğitimi incelenmiştir. Bu çalışmada hakim eğitiminin geçmişi ve bugünü incelenerek gelecekte nasıl olması gerektiğine dair cevaplar alınmaya çalışılmaktadır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden meydana gelmekte olup, ilk bölümde Türkiye'de hakimlik ve hakim eğitimi tarihsel hatlarını da içine alacak şekilde incelenmiştir. Bu bölümde hakimliğin tarihsel gelişimi irdelenerek Türk-İslam yargı teşkilatı açısından genel hatlarıyla bakılmış Osmanlı Devleti özelinde hakim adaylığı ve adaylık sürecindeki eğitimlerin üzerinde durulmuştur. Ayrıca günümüz Türkiye'sinde hakimlik mesleğine giriş, hakim adaylığı süreci, hakim yardımcılığı sistemi ve Adalet Akademisi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Avrupa ülkeleri başta olmak üzere yurt dışında hakimlik eğitiminin nasıl işlediği genel hatlarıyla anlatılarak ülkemiz hakim eğitiminin kıyasen analizi yapılarak farkındalık oluşturmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Justice is a bond that keeps society together. Therefore, the practitioners of justice that is the foundation of the state, are judges. Training is of great importance for judges to be good justice practitioners. For this reason, in this study, training of judges is examined. The study tries to reach answers on how the future of judicial training should be through examination of the past and present practices. The study composed of two sections in which the first section examines the training of judges and judicature in Turkey to include historical lines. In this section, the historical development of the judicature is explored, and the Turkish-Islamic judiciary organization is examined in general terms and Ottoman period candidate for the judge and the training in the candidacy process are emphasized in particular. In addition, information is provided about the entrance to judicature profession, process of judge candidacy and the assistant judge system in today's Turkey, also the Justice Academy (that is the official judicial training institution of Turkey). Within the examination of current candidacy process, since the author is an administrative judge candidate during writing of the thesis, in particular the candidacy of administrative judges are explained in relation to the general functioning of the candidacy process in our country. In the second section of the study, it is aimed to create awareness through exploring on how the judicial training works abroad, especially in European countries and making a comparative analysis of training in our country.