Sermaye piyasalarında finansal bilginin önemi: BİST pay piyasasında finansal bilgi değişikliği üzerine bir araştırma
The importance of financial information in capital markets: A research on financial information change in BIST stock exchange
  1. Tez No: 628000
  2. Yazar: HAKAN ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez çalışmasında finansal tabloların düzeltilerek yeniden yayınlanmasının, düzeltmenin türüne ve özelliklerine bağlı olarak yatırımcı tarafında farklı tepkilerin oluşmasına sebebiyet verip vermediği, finansal tablolarında düzeltme gerçekleştiren şirketlerin ortak özellikleri ve düzeltme sonrasındaki finansal raporların bilgi içeriği belirlenmek istenmiştir. Bu kapsamda çalışmada, finansal bilgi, finansal raporlama, bilgi kullanıcıları kavramları ele alınıp tanımlanmış, sermaye piyasalarının güven içinde işlemeleri çerçevesinde derinlemesine analiz edilmiş ve sunulan finansal bilginin sonradan değiştirildiği durumlarda, düzeltmeye neden olan hususlar ve finansal tabloların düzeltilerek yeniden yayınlanmasının olası sonuçları çeşitli teoriler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ayrıca, Ülkemizde özellikle payları Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin finansal tablolarını sunmalarına ilişkin süreç, finansal tabloların düzenlenmesi, denetlenmesi ve bildirimi başlıkları altında ele alınarak gerek kurumlar gerekse de düzenlemelere yönelik bir çerçeve çizilmiş, sunulan finansal tabloların değiştirilerek yeniden yayınlanmasına yönelik uygulamalar değerlendirilmiştir. Finansal tablo düzeltmesinin şirket sermayesine, yönetişime ve finansal raporlamaya ilişkin etkilerini araştıran akademik çalışmalar zaman zaman karşılaştırmalar yapılarak ele alınmıştır. Çalışmanın ayrı bir bölümünü ise finansal bilgi değişikliğinin etkisini Türkiye'deki hisse senedi piyasasında gerçekleşen işlemler üzerinden değerlendiren araştırma oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, finansal tabloların düzeltilerek yeniden yayınlanmasının piyasa tarafından olumsuz karşılandığına, düzeltme işleminin özelliklerine göre yatırımcının tepkisinin farklılaştığına işaret etmekte, şirketin büyüklüğü, borçluluğu, çalıştığı denetim firması gibi göstergelerin şirketin finansal tablolarında düzeltme işlemi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği hususunda ipuçları taşıdığını ortaya koymakta, finansal tablo düzeltme işleminden sonra şirketin finansal raporlarına güvende yaşanan sorunun önlemler alınarak yönetilebileceğini göstermektedir. Sonraki çalışmalarda, Türkiye'ye benzer ülkelerle karşılaştırmayı içerir bir araştırma veya Borsa İstanbul Pay Piyasası şirketleri haricindeki şirketleri kapsama alacak bir örneklem değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is aimed to determine whether type and feature of financial restatements cause different investor's reactions, to clarify common characteristics of restated companies and to figure out the information content of financial reports after restatement. Financial information, financial reporting, financial user concepts are defined and analyzed in depth within the framework of trustworthy operations of capital markets and in cases where the financial information is changed, issues that cause the restatement and possible results are evaluated considering various theories. Furthermore, a framework for both institutions and regulations is drawn by considering the process of presenting financial statements of companies who are listed in Borsa Istanbul Stock Exchange, under regulation, audit, submission of financial statements titles and practices for financial restatements are evaluated. The academic studies investigating the effects of financial restatements on capital, governance and financial reporting of the company are discussed by making comparisons occasionally. Another part of the study consists of the research carried about the financial restatements in the stock exchange in Turkey. This dissertation points out that financial restatement is considered negatively by the market and the investor reaction differs according to the characteristics of the restatement. The company's size, indebtedness, and the audit firm are indicators for whether the company restates the financial statements and after restatement the problem regarding credibility of the financial reporting can be managed by taking precautions. For further researches, comparison with similar countries to Turkey or firms not listed on BIST can be taken into consideration.