Farklı yöntemlerle üretilmiş nikel titanyum döner aletlerin kanal içi sıcaklıkta döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue resistance of rotary nickel titanium instruments produced by different manufacturing methods at intracanal temperature
  1. Tez No: 628037
  2. Yazar: GÖZDE BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR İNAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Farklı yöntemlerle üretilmiş NiTi tek eğe döner sistemlerin kanal içi sıcaklıkta döngüsel yorgunluğa bağlı kırılma dirençlerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışma kapsamında HyFlex EDM, WaveOne Gold ve One Curve döner eğe sistemlerinin her birinden 20'şer adet olmak üzere toplamda 60 adet eğe kullanıldı. Tüm eğeler statik model döngüsel yorgunluk deney düzeneğinde, 60°'lik kurvatür açısına, 5 mm yarıçapa ve 1,4 mm kanal iç çapına sahip seramik yapay kanallarda ve 37°C'de kırılıncaya kadar kullanıldı. Eğelerin kırılma zamanı dijital kronometre ile kaydedildi ve dönme hızı ile çarpılarak kırılıncaya kadarki tur sayıları sayısal olarak hesaplandı. Kırık yüzeyler kırık tipinin belirlenmesi amacıyla taramalı elektron mikroskobu ile incelendi ve eğelerin faz transformasyon sıcaklıkları ise diferansiyel taramalı kalorimetre cihazında analiz edildi. Normal dağılım göstermediği saptanan verilerin analizi için Kruskal-Wallis H testi uygulandı. Weibull analizi yapılarak eğelerin tahmini sağlam kalma oranı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the cyclic fatigue resistance of NiTi single file rotary systems, produced using different methods at the intracanal temperature. Material and Methods: In this study, total of 60 files were used- 20 files each from Hyflex EDM, WaveOne Gold and One Curve rotary systems. All files were rotated using a static-model cyclic-fatigue testing device within an artificial ceramic canal with a 60° angle of curvature, 5 mm radius of curvature and 1.4 mm internal diameter at 37°C. The time to fracture of the files was recorded with a digital chronometer and the number of cycles to fracture was calculated by multiplying the time to fracture and rotations per minute. The fracture faces of the files were examined using a scanning electron microscope (SEM) to determine the fracture type and the phase-transformation temperatures were analyzed using a differential scanning calorimeter (DSC). Kruskal-Wallis H test was used for the data that were not normally distributed. The probability of survival for each file group was determined using Weibull analysis.