Farklı yöntemlerle üretilmiş orijinal ve muadil döner sistem eğelerin standardizasyon ve döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılması
Comparison of standardization and cyclic fatigue resistance of original and replica-like files produced by different manufacturing methods
- Tez No: 900612
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR İNAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı yöntemlerle üretilmiş resiprokal hareketle kullanılan orijinal ve muadil döner nikel-titanyum (NiTi) eğelerin standardizasyon ve tasarım özelliklerinin incelenmesi ve döngüsel yorgunluk dirençlerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada her gruptan 10 adet olmak üzere 3 orijinal (R-Motion, OneRECI ve ZenflexONE) ve 2 muadil (Endoart Expert Gold ve Endoart Expert Blue) olmak üzere 5 farklı döner NiTi tek eğe sistem kullanıldı. Tasarım ve standardizasyon özellikleri yönünden eğelerin incelenmesi için stereomikroskop görüntüleme ve mikro BT kullanıldı. Döngüsel yorgunluk direncinin karşılaştırılması için eğeler statik döngüsel yorgunluk test cihazında kırılıncaya kadar kullanıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için Kruskal-Wallis H testi, tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ve post-hoc Tukey HSD testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate standardization and design features and to compare the cyclic fatigue resistance of original and replica-like rotary nickel-titanium (NiTi) files, produced with different methods which are used with reciprocating motion. Material and Method: In this study, five different rotary NiTi single file systems were used, 10 from each group, consisting of 3 original (R-Motion, OneRECI and ZenflexONE) and 2 replica-like (Endoart Expert Gold and Endoart Expert Blue). Stereomicroscopic imaging and microCT were used to investigate the standardization and design features of the files. To compare cyclic fatigue resistane, the files were used in a static cyclic fatigue testing device until fracture occurred. Kruskal-Wallis H test, one-way analysis of variance (One way ANOVA) and post-hoc Tukey HSD tests were used for the statistical analysis of the data.