Staphylococcus aureus'a bağlı kan dolaşımı enfeksiyonları: Epidemiyoloji, klinik özellikler ve mortalite
Bloodstream infections due to staphylococcus aureus: Epidemiology, clinical features and mortalite
  1. Tez No: 628038
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Staphylococcus aureus'a Bağlı Kan Dolaşımı Enfeksiyonları: Epidemiyoloji, Klinik Özellikler ve Mortalite Amaç: S. aureus'a bağlı kan dolaşımı enfeksiyonlarının epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar olarak değerlendirilmesi; ayrıca metisilin direnci, sekonder kan dolaşımı enfeksiyonu ve mortalite için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, hastanemizde 01.01.2013 – 30.09.2019 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesi veya kliniklerde yatarak tedavi görmekte olup S. aureus'a bağlı kan dolaşımı enfeksiyonu (SA-KDE) tanısı alan hastalar üzerinde, retrospektif olarak yapıldı. Hastalara ait klinik, laboratuvar ve tedavi bilgilerine hastane elektronik bilgi yönetim sistemindeki hasta dosya kayıtlarından, konsültasyon notlarından ve ayrıca enfeksiyon hastalıkları hasta takip kartları ile enfeksiyon kontrol komitesi verilerinden ulaşıldı. Bulgular: Çalışmaya 309 hasta dahil edildi. Hastaların 183 (%59,2)'ü erkek, 126 (%40,8)'sı kadın olup ortalama yaş 62,8±15,9 ve ortanca değer 64 idi. Hastaların 202 (%65,4)'si dahili kliniklerde , 72 (%23,3)'si yoğun bakım ünitelerinde ve 35 (%13,3)'i cerrahi kliniklerde yatmaktaydı. Etken mikroorganizma hastaların 228 (%73,8)'inde metisilin duyarlı S. aureus (MSSA) ve 81 (%26,2)'inde metisilin dirençli S. aureus (MRSA) idi. 124 (%40,1) hastada primer kan dolaşımı enfeksiyonu (KDE) ve 185 (%59,9) hastada sekonder KDE mevcuttu. Hastaların 211 (%68,3)'i sağ kalmış olup 98 (%31,7)'i hayatını kaybetti. Lojistik regresyon analizinde, son üç ay içerisindeki cerrahi öyküsünün MRSA riskini 3,4 kat arttıran bir bağımsız değişken olduğu tespit edildi. Santral venöz kateter varlığı, cerrahi öyküsü, vertebral ağrı, septik şok ve tanı anındaki albümin düzeyi sekonder KDE için bağımsız prediktörler olarak saptandı. Yoğun bakım ünitesinde yatış, Charlson komorbidite indeksi, vücut ısısı, genel durum bozukluğu, hipotansiyon ve ilk 24 saatte uygun antibiyoterapi başlanması mortalite için bağımsız prediktörler olarak saptandı. Sonuç: SA-KDE hastanede yatan hastalarda önemli bir mortalite ve morbidite sebebi olup hastaların bazı klinik, laboratuvar parametreleri ile bu enfeksiyonun sonucu hakkında tahminde bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Bloodstream Infections Due to Staphylococcus aureus: Epidemiology, Clinical Features and Mortalite Objective: Evaluation of bloodstream infections due to S. aureus as epidemiological, clinical and laboratory; it is also aimed to determine the risk factors for methicillin resistance, secondary bloodstream infection and mortality. Material and Method: The study was performed retrospectively on patients who received inpatient treatment in intensive care units or services in our hospital between 01.01.2013 and 30.09.2019, and who were diagnosed with bloodstream infection due to S. aureus. Clinical, laboratory and treatment information of the patients were accessed from the patient file records in the hospital electronic information management system, consultation notes, infection disease patient follow-up cards and infection control committee datas. Results: 309 patients were included in the study. 183 (59.2%) of the patients were male, 126 (40.8%) were female and the mean age was 62.8 ± 15.9 and the median value was 64. 202 (65.4%) of the patients were hospitalized in internal services, 72 (23.3%) in intensive care units and 35 (13.3%) in surgical services. The causative microorganism was methicillin sensitive S. aureus (MSSA) in 228 (73.8%) of the patients and methicillin resistant S. aureus (MRSA) in 81 (26.2%). 24 (40.1%) of the patients had primary bloodstream infection (BSI) and 185 (59.9%) of the patients had secondary BSI. 211 (68.3%) of the patients survived and 98 (31.7%) died. In the logistic regression analysis, it was found that the surgical history in the last three months was an independent variable that increased the risk of MRSA by 3.4 times. The presence of central venous catheter, surgical history, vertebral pain, septic shock and albumin level at the time of diagnosis were determined as independent predictors for secondary BSI. Hospitalization in the intensive care unit, Charlson comorbidity index, body temperature, general condition disorder, hypotension, and initiation of appropriate antibiotherapy in the first 24 hours were determined as independent predictors for mortality. Conclusion: BSI due to S. aureus is an important cause of mortality and morbidity in hospitalized patients. Some clinical, laboratory parameters and outcome of this infection can be predicted.