Şeftali anacı üzerine aşılanmış bazı seçilmiş badem genotipleri ve ferragnes badem çeşidinin uyuşma durumlarının belirlenmesi
Determination of compatibility of some selected almond genotypes and ferragnes almond cultivar grafting on peach rootstocks
- Tez No: 628054
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN NURHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Süleyman Demirel Üniversitesi'nde, 2014 yılında yürütülen bu araştırmada, Yıldırım tarafından selekte edilen bazı ümitvar badem genotipleri (ISP 57, ISP 59) ile Ferragnes badem çeşidinin şeftali anacı üzerinde aşı uyuşma durumlarının erken dönemde belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunu için aşılamadan 15, 30, 60, 90 ve 120 gün sonra aşı yerinden alınan kesitler, anatomik ve histolojik yönden incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre aşılamadan 15 gün sonra kallus oluşumunun başladığı, 30 gün sonra kallus oluşumunun daha da geliştiği ve kambiyal farklılaşmanın başladığı gözlenmiştir. Aşılamadan 90 gün sonra kambiyal devamlılığın sağlandığı ve yeni vasküler dokular ürettiği; 120 gün sonrasında ise tüm aşı kombinasyonlarında kambiyal farklılaşmaların devamlılık kazandığı ve aşı kaynaşmasının gelişmeye devam ettiği görülmüştür. Sonuçta tüm aşı kombinasyonlarında herhangi bir uyuşmazlık belirtisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out at Suleyman Demirel University in 2014, to determine rootstock and scion compatibility of the selected almond genoypes, which were selected by Yıldırım (ISP 57, ISP 59) and Ferragnes almond cultivar on peach rotstock at early periods after grafting. Sections were taken at 15-120 days after grafting to study anatomical and histological changes occured at grafting sites. Results revealed that 15 days after grafting callus formation was visible. 30 days after grafting, callus formation further developed and cambial differantiation was started. After 90 days of grafting, cambial differantiation continue to expand and produced new vascular tissues. At 120 days after grafting, cambial differantiation and tissue fusion continued to expand in all grafting combinations. At the end of the the study period, almond and peach graftings did nut exhibit graft incompatibility.