Gömülü mandibular üçüncü molar dişin cerrahi çekiminde kullanılan iki ayrı flep tekniğinin gingival kan akımı ve komşu ikinci molar diş pulpal kan akımı üzerine etkilerinin lazer doppler flowmetre ile değerlendirilmesi
Laser doppler flowmetry evaluation of gingival and pulpal blood flow alterations in mandibular second molars following the mandibular third molar surgery using two different flap techniques
  1. Tez No: 628126
  2. Yazar: BETÜL CENGİZ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERVİŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Gömülü mandibular üçüncü molar dişin çekimi en sık yapılan cerrahi işlemdir. Çalışmamızın amacı gömülü mandibular üçüncü molar dişin cerrahi çekiminde kullanılan zarf flep ve üçgen flep tekniklerinin gingival kan akımına ve komşu ikinci molar dişin pulpal kan akımına etkilerini lazer doppler flowmetre ile değerlendirmektir. Çalışmaya tam gömülü mandibular mezioangular sağ üçüncü molar dişleri bulunan, yaşları 20-30 arasında değişen 53'ü kadın 7'si erkek 60 hasta katılmıştır. 30 kişilik iki ayrı flep grubu oluşturulmuştur. Üçgen ve zarf flep gruplarında lazer doppler flowmetre ile yapılacak kan akımı ölçümleri; diş üzerinde bir noktadan, gingival dokular üzerinde 3 ayrı noktadan, cerrahi çekim öncesinde ve postoperatif 7. günde yapılmıştır. Standardizasyon için ölçümler öncesinde hastalara akrilik plak yaptırılmıştır. Böylece pre-op ve post-op 7. gün ölçümler hep aynı noktalardan gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmamızın sonucunda gömülü mandibular üçüncü molar diş çekimi sonrası zarf flep grubunda, 7.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of envelope flap and triangle flap techniques on gingival blood flow and pulpal blood flow of neighboring second molar tooth with laser doppler flowmeter. Sixty patients (53 females, 7 males) aged between 20-30 years with fully embedded mandibular mesioangular right third molar teeth participated in the study. Two separate flap groups of 30 people were formed. Blood flow measurements to be made with laser doppler flowmeter in triangle and envelope flap groups were made at one point on the tooth and 3 points on the gingival tissues before surgery and on the postoperative 7th day. Acrylic plaque was applied to the patients prior to measurements for standardization. Thus, pre-op and post-op 7 day measurements were performed from the same points. The obtained data were analyzed statistically.